Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Jest reakcja polskiego i ukraińskiego MSZ. "Kryzys bezpieczeństwa i wiarygodności"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Jest reakcja polskiego i ukraińskiego MSZ. "Kryzys bezpieczeństwa i wiarygodności"
Porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Jest reakcja polskiego i ukraińskiego MSZ. "Kryzys bezpieczeństwa i wiarygodności" fot. sylwia dabrowa / polska press
„Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja” - głosi wspólne stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena oraz niemieckie Ministerstwo Spraw zagranicznych ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu o porozumieniu w sprawie sporu na temat gazociągu Nord Stream 2.

W ramach tego porozumienia, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję polskiego i ukraińskiego MSZ. Po rozmowie telefonicznej szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua i ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kuleby zamieszczono komunikat, w którym zaznaczono, że "decyzja o zbudowaniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2), podjęta w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji ukraińskiego terytorium, doprowadziła do kryzysu bezpieczeństwa, wiarygodności i politycznego w Europie".

„Obecnie, ten kryzys jest znacząco pogłębiony wskutek rezygnacji z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2. Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej” – zaznaczono w komunikacie.

Ministrowie podkreślili, że „każda wiarygodna próba wyrównania deficytu bezpieczeństwa musi być oparta o konstatację negatywnych konsekwencji tej decyzji w trzech wymiarach: politycznym, militarnym i energetycznym”. Oprócz tego musi mieć charakter demokratyczny, czyli być poprzedzona rozmowami z innymi państwami.

W oświadczeniu uznano, że dotychczasowe próby ”skompensowania” państwom, które najbardziej są zagrożone negatywnymi skutkami NS2 są niewystarczające. Jednocześnie ministrowe wezwali rządy Niemiec i USA do „podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja”.

„Polska i Ukraina będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawiać się NS2 do czasu wypracowania rozwiązań kryzysu bezpieczeństwa przezeń wywołanego, w celu zapewnienia wsparcia państwom aspirującym do członkostwa w zachodnich instytucjach demokratycznych oraz zredukowania zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa energetycznego” – zakończono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Jest reakcja polskiego i ukraińskiego MSZ. "Kryzys bezpieczeństwa i wiarygodności" - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska