Członkowie zarządu apelują o podjęcie niezbędnych działań w celu wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu br. przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" przy Solino S.A. Kluczowym elementem tej propozycji jest utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Dodatkowo, spółka posiadałaby zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów.
Bezpieczeństwo energetyczne kraju
Tego rodzaju inicjatywa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach.
Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami. Ponadto realizacja przedłożonej koncepcji przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski, zmniejszając zależność od zewnętrznych dostawców, szczególnie w kontekście niestabilnej sytuacji geopolitycznej.
- Podkreślamy, że tylko budowa nowej kopalni na złożu Damasławek może zagwarantować ciągłość funkcjonowania Solino S.A. Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa - czytamy w oświadczeniu.
Nowe miejsca pracy
Natomiast realizacja przedłożonej koncepcji ma przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności, tworząc nowe miejsca pracy oraz stymulując wzrost gospodarczy regionu. Propozycja przedstawiona przez KZ NSZZ "Solidarność" przy Solino S.A. nabiera szczególnej wagi w kontekście obecnego zagrożenia militarnego ze strony Rosji.
- Wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich kluczowych interesariuszy - w tym przedsiębiorstwa energetyczne, ekspertów branżowych, przedstawicieli samorządów oraz organizacje społeczne - do podjęcia otwartego dialogu na temat przedstawionej koncepcji.
"Solidarność" deklaruje, że jest gotowa do współpracy i szczegółowego omówienia proponowanych rozwiązań, które mogą zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne kraju, stabilność gospodarczą regionu oraz zrównoważony rozwój sektora energetycznego. Wspólnym wysiłkiem zamierza wypracować optymalne działania, które będą odpowiedzią na wyzwania stojące przed Polską w obecnym, dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.
