Statystycznie to noworodki mają największe szanse na znalezienie nowego domu. Przysposabiający rodzice najczęściej chcą wziąć pod swój dach jak najmłodsze dziecko. Adopcja noworodka ułatwia szybsze nawiązanie mocnych więzi rodziców z maluchem.
- Do końca maja br. w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu pozostawiono jednego noworodka, który po przeprowadzeniu stosownej procedury został przekazany do adopcji. W ubiegłym, 2023 roku, podobnych sytuacji było łącznie 8. Podobnie, pozostawione noworodki zostały przekazane do adopcji, zgodnie z obowiązującymi procedurami - mówi Bartosz Myśliwiec, Naczelny Lekarz Szpitala Wielospecjalistycznego im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu.
Nadzieja w oknie życia
Okna życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić dziecko zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć.
Okno życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Znajdziemy je m.in. w Bydgoszczy. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.
