MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posadzili dąb, "ukorzenią" pamięć o ppor. rez. Romualdzie Talkowskim, ofierze Zbrodni Katyńskiej

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Sadząc "Dąb Katyński" społeczność Zespołu Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy upamiętniła postać ppor. rez. Romualda Talkowskiego, jeńca Kozielska, zamordowanego przez sowietów wiosną 1940 r. w katyńskim lesie.

O 9.04. 1940 r. major Adam Solski zapisał w pamiętniku: "(...)Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą (…) Zabrano ruble, pas główny scyzoryk (…)".

Ten przejmujący wpis sprzed 84 lat, na chwilę przed straszną śmiercią zadaną przez sowieckich zbrodniarzy polskim jeńcom z Kozielska, usłyszeli uczestnicy uroczystości zorganizowanej w Zespole Szkół Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy. Społeczność tej placówki postanowiła uczcić pamięć ppor. rez. ROMUALDA TALKOWSKIEGO, jeńca Kozielska, zamordowanego wiosną 1940 r. w Katyniu, sadząc Dąb Katyński.

W ten sposób ZSE włączył się w ogólnopolski program upamiętniania sowieckich ofiar Zbrodni Katyńskiej „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Trwająca od 2008 r. akcja polega na sadzeniu dębów, które - imiennie oznaczone - honorują jednego z ponad 22 tys. Polaków, zamordowanych wiosną 1940 r. na rozkaz Stalina.

Romuald Talkowski urodził się 21 maja 1903 r. w folwarku Łostaje, w powiecie oszmańskim w rodzinie Romana i Marii z Kryczyńskich. Romuald był słuchaczem Korpusu Kadetów w Pskowie. W 1920 r. był w 13. Pułku Ułanów, rok później trafił do rezerwy. W 1928 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 10 w Gródku Jagiellońskim, od 1 lipca 1926 r. w stopniu podporucznika w 5. Pułku Piechoty Legionów.

Pod koniec września 1939 r. tysiące oficerów i rezerwistów, zmobilizowanych tuż przed napaścią Niemiec na Polskę, trafiło do sowieckiej niewoli. Ppor. Talkowski znalazł się w obozie w Kozielsku. Jego nazwisko figuruje na liście wywozowej 059/1V1940 r. Zginął kilka dni później w katyńskim lesie.

Wzruszającą uroczystość przygotowały (wraz z kwerendą historyczną dotyczącą życia ppor. Romualda Talkowskiego) nauczycielki: Beata Synakiewicz i Anna Wojtysiak-Topolska oraz uczniowie ZSE. Program słowno-muzyczny prowadzili uczniowie klas pierwszych: Michał Budziszewski, Adrian Obremski, Adam Dywicki i Ignacy Grzelski.

Wśród gości uroczystości, która odbyła się 28 maja 2024 r., była sędziwa Pani Barbara Szymankiewicz, córka zamordowanego w Charkowie por. Pawła Fernezy, współzałożycielka Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej i Magdalena Wolska, prezes Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska