Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłanka Iwona Michałek i Planetobus zawitały do Radomina [zobacz zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
W pokazach Planetobusa w Radominie weźmie udział około 300 uczniów
W pokazach Planetobusa w Radominie weźmie udział około 300 uczniów KR
Dziś w Radominie gościła posłanka Iwona Michałek. Konferencja z jej udziałem towarzyszyła wizycie Planetobusa – mobilnego planetarium z Centrum Nauki Kopernik.

- Zarówno Naukobus, jak i Planetobus, to bardzo cenne projekty, realizowane wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas nich dzieci mogą poznać świat nauki, nowe zagadnienia lub też poszerzać swoją wiedzę, zobaczyć to czego gołym okiem nie widać. Zainteresowanie wizytami edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest bardzo duże. Podejmuję starania, by mogły z nich skorzystać szkoły z regionu – mówi posłanka Iwona Michałek.

Gminę Radomin w ubiegłym roku odwiedził Naukobus. Wówczas stacjonował on w Płonnem, ale skorzystali z niego uczniowie wszystkich gminnych szkół. Dziś i jutro w Szkole Podstawowej w Radominie gości Planetobus.

Bliżej gwiazd
- Wiele dzieci nie było w planetarium. Gmina nie jest w stanie zapewnić takiego wyjazdu wszystkim swoim uczniom. Dlatego bardzo nas cieszy, że planetarium przyjechało do nas. Zapewniamy dojazd na projekcję także uczniom z Płonnego i Dulska, by wszyscy mogli skorzystać z programu – mówi wójt gminy Radomin Piotr Wolski. - Dzięki pani poseł nasi uczniowie mają dostęp do atrakcji przygotowanych przez Centrum Nauki, a także są zapraszani do sejmu, gdzie mogą zobaczyć ten ważny budynek i poznać pracę posłów.

Pokazy w mobilnym planetarium w Radominie obejrzy około 300 dzieci.

Dyrektor Zespołu Szkół w Radominie Zenobia Orzechowska przyznaje, że spotkania z nauką są bardzo ważne. - Cieszę się, że możemy skorzystać z tego projektu, pokazać dzieciom wiele ciekawych zagadnień, korzystając z wiedzy edukatorów – mówi Zenobia Orzechowska.

Pokaz trwa 30 minut. Dzieci wchodzą do mobilnej, dmuchanej kopuły.
- Największy zachwyt widać u najmłodszych, ponieważ oni rzadko mogą zobaczyć nocne niebo. W kopule widać niebo miejscowości, w której obecnie się znajdujemy, które zmienia się w zależności od pory roku – mówi Lucjan Staszewski z Centrum Nauki Kopernik.

Ważne tematy
Podczas konferencji w Radominie rozmawiano m.in. o reformie oświaty.

- U nas przebiega ona bez problemów. W budynku wygaszanego gimnazjum znaleźliśmy miejsce na przedszkole. Mamy wspaniałe warunki. W każdym oddziale oprócz nauczyciela, jest też pomoc. Do tego jest pedagog, psycholog, logopeda, zajęcia artystyczne, religia. Rodzice płacą tylko za godziny ponadliczbowe, kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Zainteresowanie placówką jest ogromne. Przyjęliśmy ponad 90 dzieci, nie tylko z naszej gminy, ale także z sąsiedniego powiatu rypińskiego. Mamy 4 oddziały – mówi wójt Piotr Wolski.

Przedszkole jest czynne od godz. 7 do 16. Docelowo gmina chce przenieść do budynku po gimnazjum, klasy I-III szkoły podstawowej, by cały obiekt służył najmłodszym. Natomiast w budynku szkoły podstawowej mają być klasy 4-8.
- Reforma oświaty nie jest prosta. To duże wyzwanie, z którym samorządy różnie sobie radzą. Gmina Radomin to przykład dobrych praktyk. Są tu dobre pomysły, które służą mieszkańcom – zaznacza posłanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska