Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg z toruńskimi ogródkami piwnymi

Żaneta Lipińska
fot. Lech Kamiński
Ogródki letnie przed lokalami to dochodowy biznes. W tym sezonie nie obejdzie się bez komplikacji.

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami lokali na Starówce. W tym sezonie nie da się ukryć, że problemów przysporzy rozkopana Szeroka. Jej remont jeszcze trochę potrwa. Jest za zimno, by położyć nawierzchnię na pierwszym etapie nowej arterii, trwa także izolowanie fundamentów kamienic. Menadżer Starówki, Andrzej Szmak twierdzi, że przed sezonem pierwsza część deptaka zostanie oddana do użytku. Parasolki jednak staną tylko na odcinku od Rynku Staromiejskiego do ulicy Szczytnej.

8-10 maja bez ogródków
Poważniejszy problem spotka lokale na początku maja i nie chodzi tu o obchody 3 Maja, gdzie piwo może być sprzedawane dopiero po uroczystościach. Tradycyjnie, pierwsze sezonowe konstrukcje pojawiały się około 15 kwietnia. W tym roku możemy liczyć na duży poślizg. Parasolki na Rynku Staromiejskim staną być może dopiero po długim weekendzie. Wszystko za sprawą ogólnopolskich obchodów święta straży pożarnej, które odbędą się w naszym mieście w dniach 8-10 maja. W weekend, kiedy odbywać będą się uroczystości, letnie ogródki muszą być złożone.

ich właściciele staną przed wyborem - albo ruszyć z interesem 11 maja, albo do tego czasu rozłożyć prowizoryczne konstrukcje bez podestów, które będzie łatwo złożyć.

Jeden z ważnych postulatów ze strony miasta to odchodzenie od zabudowanych konstrukcji, których w Toruniu pojawiało się coraz więcej.

- To nie są już ogródki, to są letnie restauracje. Przeniesione na zewnątrz z meblami, z wyposażeniem. Jest to zdecydowanie wprowadzenie dysharmonii w przestrzeń Starówki. Ogródek ze swej definicji powinien być lekką konstrukcją, z lekkim wyposażeniem - tłumaczy Andrzej Szmak. Tego samego zdania jest Mirosława Romaniszyn, pełniąca obowiązki konserwatora miejskiego. - Jeśli musi być wprowadzony podest, to jak najniższy - 10-centymetrowy. 30 centymetrów dopuszczalne jest tam, gdzie mamy duży spadek terenu, jak na ulicy Mostowej, gdzie inaczej wszystko będzie się przewracać. Parasol, nie oznacza namiotu rozpiętego nad całą powierzchnią ogródka.

Starówka przyciąga
Przyciaga nie tylko turystów i mieszkańców, ale i gości nieproszonych. W pierwszym przypadku są to żebracy, którzy wędrują od stolika do stolika za kilkoma groszami, odstraszając skutecznie klientów. Straż miejska apeluje o wypraszanie takich osób we własnym zakresie. Jeżeli to nie pomaga należy zadzwonić do dyżurnego policji, bądź straży miejskiej.

W drugim przypadku mowa o artystach, którzy mimo iż tworzą niepowtarzalny klimat zabytkowego centrum, nie zawsze są mile widziani przez mieszkańców, bądź po prostu przez konkurencję.- Zgłaszane są przypadki, że muzyka jest za głośno i przeszkadza mieszkającym na Starówce albo klientom sąsiadujących ogródków. Trzeba przyjąć jakieś standardy. Jeżeli w ogródku gra muzyk to może to robić jedynie akustycznie, bez nagłośnienia - zaznacza Wojciech Swinarski ze straży miejskiej.

Czy to oznacza, że profesjonalni muzycy grający o 12.00 w południe w ogródkach z nagłośnieniem będą wzorem poprzednich lat usuwani? Idąc tym tropem grupa pięćdziesięciu osób uczących się dopiero grać na instrumentach dętych może urządzić koncert pod Kopernikiem - nagłośnienia przecież nie używają.

Andrzej Szmak, menadżer Starówki, twierdzi, że miasto w tym roku pójdzie o krok dalej i będzie sprawdzać poziom dopuszczalnych decybeli.

Kolejny problem - leżący w gestii lokali to czystość przy gastronomiach. Powinny one dbać nie tylko o czystać na swoim terenie, ale i wokół ogródków. Straż miejska apeluje także, by worki ze śmieciami były wystawiane na ulicę w godzinach rannych, kiedy pracę zaczyna Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, a nie tuż po zamknięciu lokali.

Promocyjne parkowanie
Andrzej Szmak zaproponował także tzw. program lojalnościowy. Miasto chce wydać specjalne żetony do parkometrów, które będą upoważniały do godzinnego postoju na terenie Starówki. Koszt takiego postoju to 2,50 gr.

Właściciele lokali mogli by nabyć je w promocyjnej cenie i oferować swoim klientom. Na żetonie mają znaleźć się symbole związane z Toruniem, min. Europejską Stolicą Kulturalną 2016.

19 spośród 72 planowanych parkomatów będzie posiadało ciekłokrystaliczne monitory, na których wyświetlany będzie plan miasta, punkt w którym obecnie się znajdujemy, informacje o zabytkach i najciekawszych miejscach w Toruniu. Miejsce na drobną reklamę znajdą także niepowtarzalne hotele, czy restauracje proponujące unikalne potrawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska