Do tej pory przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem części kosztów usług doradczych i szkoleniowych związanych z wdrażaniem systemów zarządzania jakością, środowiskiem lub bezpieczeństwem i higieną pracy mogli korzystać z "Dotacji na uzyskanie certyfikatu" finansowanej z budżetu państwa oraz z programu "Wstęp do jakości" finansowanego ze środków Phare 2000. Środki pochodzące z budżetu państwa przeznaczone na "Dotację na uzyskanie certyfikatu" zostały już wykorzystane.
Nic straconego
Obecnie przedsiębiorcy wdrażający systemy zarządzania jakością mogą skorzystać z programu "Wstęp do jakości". W jego ramach mogą liczyć na współfinansowanie kosztów przygotowania kadry do zarządzania jakością, uzyskania certyfikatów zgodności dla wyrobów, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej i personelu (dodatkowo zakres tego działania został rozszerzony o uzyskanie certyfikatów dla usług), oceny zgodności wyrobów z dyrektywami UE, zdobycia certyfikatu systemu jakości w niektórych sektorach przemysłu oraz doskonalenia systemów zarządzania po uzyskaniu certyfikatu. - Dotychczas wszystkie działania podlegające dotacji musiały być realizowane na terenie Polski - wyjaśnia Sylwia Małek z Euro Info Centr przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA. - Obecnie w przypadku działań polegających na uzyskaniu certyfikatów zgodności, ocenie zgodności wyrobów z dyrektywami UE oraz nadawaniu wyrobom oznakowania CE wprowadzono możliwość ich realizacji poza granicami Polski. Minimalna kwota dotacji to 1 000 euro, natomiast maksymalna kwota dotacji została zwiększona do 10 000 euro. Dotacja nie może przekroczyć 60 proc. kwalifikowanych kosztów netto projektu.
Czas na innowacje
Z kolei w ramach programu "Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw" udzielane są dotacje na współfinansowanie kosztów usług doradczych i szkoleniowych bezpośrednio związanych z realizacją projektów nakierowanych na rozwój technologiczny przedsiębiorstw. Projekty te mogą obejmować ocenę technologii stosowanych przez przedsiębiorcę, przygotowanie do wdrożenia rozwiązań innowacyjnych i nowych technologii, wdrożenie pozyskanych technologii oraz wdrożenie własnych rozwiązań technologicznych. W ramach wdrażania pozyskanych technologii dodano możliwość uzyskania dotacji na usługi komputerowego wspomagania procesu projektowania i wytwarzania (CAD/CAM). Oprócz tego w zakresie wdrożenia własnych rozwiązań technologicznych można obecnie uzyskać dotację na usługi związane z wykonywaniem prototypów i szybkie prototypowanie. - Limity kwot dotacji pozostały w tym programie bez zmian. Minimalna kwota dotacji to 1 500 euro, maksymalna 10 000 euro, ale nie więcej niż 60 proc. kwalifikowanych kosztów netto projektu - informuje Sylwia Małek.
W naszym regionie realizacją programów Phare zajmuje się Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która pełni rolę Regionalnej Instytucji Finansującej. Informacje o programach Unii Europejskiej, które są dostępne dla polskich firm, można uzyskać również w Euro Info Centre PL-414 przy TARR. Wnioski o dotacje należy składać do 5 dnia każdego miesiąca w siedzibie TARR. Szczegółowe informacje: (056) 621 04 21, 621 05 68.
