MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwana biżuteria PRL - ceny, zdjęcia unikatów. Tyle są dziś warte stare kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki

(S)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Stare pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki z czasów PRL cieszą się dziś popularnością. Zachowałaś jeszcze takie po babci? Nie wyrzucaj, bo dziś możesz na takiej biżuterii zarobić. Za niektóre perełki miłośnicy stylu vintage i retro są w stanie zapłacić fortunę. Sprawdź, jakie są aktualne ceny biżuterii PRL. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

Biżuteria w latach 60., 70. i 80.

W czasach PRL, podobnie jak współcześnie, biżuteria odzwierciedlała styl kobiety. Moda na kolczyki, pierścionki, bransoletki czy naszyjniki ewoluowała wraz z mijającymi dziesięcioleciami - od delikatnych wzorów lat 60., przez geometryczne formy lat 70., po masywne i ekstrawaganckie projekty lat 80. Wartość biżuterii z tamtego okresu jest zmienna i zależna od wielu czynników, w tym od modowych trendów i sentymentu do historii. Dzisiejszy powrót do biżuterii PRL to przykład, jak historia może inspirować współczesną modę i styl.

Peerelowska biżuteria była zazwyczaj wykonana z metali nieszlachetnych, takich jak stal nierdzewna czy mosiądz, ponieważ dostępność szlachetnych metali była ograniczona.

  • W latach 60. dominowała biżuteria o delikatnych wzorach, często z motywami kwiatowymi. Naszyjniki były zazwyczaj długie i eleganckie, a kolczyki wykonywane w formie kropli lub kółek.
  • W latach 70. wzorce stały się bardziej geometryczne, pojawiały się wzory abstrakcyjne i symbole. Charakterystyczne były szerokie, metalowe bransolety, a kolczyki zyskały na rozmiarze i fantazyjnych kształtach. Wzrosła popularność biżuterii kiczowatej, zawierającej kolorowe kamienie czy emalie.
  • W latach 80. nadeszła era biżuterii oversized. Naszyjniki były duże i masywne, często z dużymi medalionami. Kolczyki przybrały formę krążków lub kształtów geometrycznych. Również pierścionki stały się bardziej wyraziste i czasem wręcz ekstrawaganckie.

Najbardziej rozpoznawalne wytwórnie biżuterii PRL

  1. Warmet - powstał w Warszawie w 1951 roku, zakończył działalność w latach dziewięćdziesiątych. Cechą charakterystyczną jest lekkość formy.
  2. Orno - spółdzielnia założona w Warszawie w 1949 roku, funkcjonowała do lat dziewięćdziesiątych. Orno charakteryzują nieregularne formy, pierścionki mają zwykle szerokie obrączki i duże kopuły.
  3. Imago Artis - spółdzielnia działała w Krakowie od 1947 roku, pod koniec ubiegłego wieku przekształciła się w inne marki. Dawne Imago charakteryzowały głównie filigrany, czyli połączone ze sobą cienkie druciki.
  4. Rytosztuka - powstała w 1950 roku w Poznaniu, twórczością nawiązywała do stylu art déco. Biżuteria była dość masywna. Rytosztukę w latach 90. przejęła marka W. Kruk.

Od czego zależy wartość biżuterii PRL?

Wartość biżuterii z PRL może być bardzo zróżnicowana. Elementy z wyższej jakości materiałów lub unikalne wzory mogą być poszukiwane przez kolekcjonerów i miłośników stylu retro. Jednak większość biżuterii z tamtego okresu wykonana była z nieszlachetnych metali, co może wpłynąć na jej znikomą wartość rynkową. Wartość biżuterii z PRL może być również determinowana przez modę i trend retro w danym okresie.

Na portalach sprzedażowych, najdroższe egzemplarze pierścionków, naszyjników, kolczyków, bransoletek z PRL wystawiane są nawet za kilka tysięcy złotych. Najdroższa oferta, jaką znaleźliśmy na portalu OLX, osiąga cenę 8000 zł. Kolekcjonerzy mogą sporo za taką biżuterię zapłacić, jeśli masz takie perełki sprzed kilku dekad zachowane w szufladach i szkatułkach.

Stara biżuteria w modzie

Współczesne pokolenie, które nie doświadczyło PRL-owskich realiów, często sięga po popularne wtedy przedmioty jako formę indywidualnego stylu i artystycznego wyrazu. Obecnie obserwujemy powrót do estetyki retro i modę na elementy inspirowane przeszłością. Biżuteria z PRL, choć była wykonywana z prostszych materiałów, ma swój unikalny urok, który przyciąga miłośników staroci.

Obecnie na topie jest solidna, duża biżuteria. Olbrzymie, geometryczne klipsy i kolczyki, masywne bransolety i naszyjniki to jeden z najmodniejszych trendów modowych. Duża biżuteria nie lubi jednak konkurencji, dlatego najlepiej prezentuje się solo w towarzystwie klasycznych, minimalistycznych stylizacji.

Czytaj też:

  1. Te zdjęcia przypomną ci PRL. Kultowe scenki i gadżety lat 60., 70. i 80. Znasz je wszystkie?
  2. Takie były mieszkania w PRL-u. Wystrój, wyposażenie i meble z lat 60., 70. i 80. na zdjęciach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska