Właśnie jesienią na polskich polach pracują największe maszyny
Trwa tegoroczna kampania buraczana, kontynuowane są żniwa kukurydziane. Na polach wciąż widoczne są olbrzymie kombajny i zestawy maszyn do odbioru buraków cukrowych. Rolnicy pokazują jesienne prace na Instagramie:
Krajowa Spółka Cukrowa postanowiła pokazać, jak wygląda proces odbioru buraków cukrowych w Cukrowniach KSC, a następnie sposób badania polaryzacji i ich stopnia zanieczyszczenia surowca.
- Do całego procesu KSC podchodzi z najwyższą starannością, który na każdym etapie jest prowadzony transparentnie, a sprzęt wykorzystywany przy badaniach posiada wszelkie obowiązkowe certyfikaty i atesty - zapewnia Szymon Smajdor rzecznik prasowy spółki.
Gwarantowana cena buraków cukrowych będzie wyższa
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przekazuje, że po spotkaniu 23 listopada 2021 r. Rady związków przy KSC S.A. z zarządem Krajowej Spółki Cukrowej S.A. zapadły istotne dla plantatorów uzgodnienia. Mianowicie strony uzgodniły podwyższenie gwarantowanej ceny buraków na rok gospodarczy 2022/23 (o standardowej zawartości cukru 16%) do minimalnego poziomu 32 €/t.
KZPBC zaznacza jednak, że negocjacje nie zostały zakończone. "Przedstawiciele plantatorów uważają, że gwarantowana cena buraków nie może być niższa niż 35 €/t, dlatego w terminie do 20 stycznia 2022 r. odbędzie się kolejne spotkanie, które będzie dotyczyć podwyżki cen buraka cukrowego".
Sezon 2021 lepszy dla buraków cukrowych niż przed rokiem
Według oceny Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego tegoroczny sezon jest zauważalnie lepszy od ubiegłorocznego.
Warunki atmosferyczne panujące tej jesieni sprzyjają zbiorom buraków. Występujące od początku kampanii umiarkowane opady oraz dodatnie temperatury powietrza sprzyjają prowadzonej na polu pracy kombajnów buraczanych, doczyszczarko-ładowarek oraz transportowi korzeni buraka. Średnia polaryzacja skupowa w KSC od początku kampanii wynosi 17,11%.
Ceny kukurydzy nadal dużo wyższe niż rok temu
Za kukurydzę „suchą” średnio w kraju płacono w drugim tygodniu listopada (8-14.11.2021) 984 zł/t, o 1,5% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 7,5% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 31% wyższa niż przed rokiem, podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na powstanie danych ZSRIR MRiRW.
Kukurydzę z tegorocznych zbiorów o podwyższonej wilgotności kupowano po 651 zł/t, o 1% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 6% wyższa niż przed miesiącem i o 52% wyższa niż przed rokiem.
