Potężny wstrząs w kopalni
Do potężnego wstrząsu górniczego doszło w sobotę, 11 sierpnia, około godz. 13.53. Mocno zabujało na powierzchni domami i blokami na osiedlach. Zaalarmowani mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości informują o odczuwalnym wstrząsie w pasie od Sosnowca i Mysłowic przez Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Bytom, aż do Zabrza, Gliwic i nawet Tarnowskich Gór. Czas odczuwania wstrząsu był wyjątkowo długi. Trwał około 6 sekund.
Wstrząs w kopalni 11 08 2018

Na terenie, na którym odczuwalny był wstrząs, mieszka 780 tys. ludzi.
Wiadomo już, że epicentrum wstrząsu o magnitudzie 3,5 w skali Richtera było w Bytomiu na głębokości 2000 m w kopalni KWK Bobrek Ruch Bobrek.
ZOBACZ ZDJĘCIA
Wstrząs był spowodowany eksploatacją górotworu.
Na razie nie ma informacji o jakichkolwiek zniszczeniach w kopalni, jednak na raport ostateczny trzeba będzie poczekać.
Jak informuje dyspozytor kopalni mimo tak potężnego wstrząsu nikomu nic się nie stało. Wstrząs był bardziej odczuwalny na powierzchni niż w kopalni.
Niestety mamy informację o poważnych zniszczeniach na osiedlu domków fińskich w Bytomiu. Zawaliły się kominy.
Wstrząs w kopalni Bobrek-Piekary uszkodził domy w Bytomiu ZO...
Wstrząsy na kopalniach
Poprzedni tak mocny wstrząs miał miejsce 25 kwietnia 2018. Wówczas zatrzęsło wielu miastami, a epicentrum także znajdowało się w tej samej kopalni, ale w Ruchu w Piekarach Śląskich, jednak poniżej poziomu eksploatacji.
DRONY POMOGĄ W OCENIE SZKÓD GÓRNICZYCH
Do wstrząsu doszło o godzinie 10.55 w rejonie kopalni Ruch Bobrek-Piekary w Bytomiu. Czujniki Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmicznej GIG zanotowały wstrząs o energii sejsmicznej E= 2x109 J , czyli ok. 4 w skali Richtera. To mocny, silnie odczuwalny wstrząs.
Wstrząs
Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:
- 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J
W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.
Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.
Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.
Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.
Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
