
Jak je traktujemy?
Aż strach pomyśleć, co przeżywają te w pełni świadome zwierzęta w swoim krótkim i pełnym okrucieństwa życiu. Trzymane w ciasnych kojcach maciory są zmuszone karmić swoje młode bez możliwości zmiany pozycji. Małe prosięta są kastrowane bez znieczulenia. Ich życie upływa w ogromnym stłoczeniu - świnie w europejskich hodowlach przemysłowych spędzają całe życie na przestrzeni mniejszej niż 1 metr kwadratowy.
Po 18 tygodniach tuczu świnie trafiają do transportu do rzeźni. Zgodnie z prawem zwierzęta te mogą być przewożone bez żadnej przerwy przez 24 godziny, pod warunkiem że mają dostęp do wody. W transporcie wiele zwierząt ulega urazom, takim jak poranienia i złamania kończyn. Ostatecznie świnie hodowane na mięso kończą swoje życie w rzeźni, by wylądować na naszych talerzach. Zanim umrą, są świadome tego, co je czeka - słyszą w końcu kwik innych zwierząt. Najpierw są ogłuszane prądem, następnie nacinane i spuszczana z nich jest krew. Jaka jest pewność, że zwierzę zostanie ogłuszone prawidłowo oraz że wszystkie rzeźnie przestrzegają zasad "humanitarnego" uboju?
Zgodnie z doniesieniami portalu weganizmteraz.pl aż 60% rzeźni w Polsce nie przestrzega warunków humanitarnego uboju.

Słonie
Słonie to niezwykle inteligentne oraz empatyczne zwierzęta, z powodzeniem przechodzące test lustra. Słonie, jako jeden z nielicznych gatunków, potrafią pocieszać inne osobniki gdy zauważą ich zaniepokojenie. Jak wykazały badania, słonie potrafią podjąć współpracę grupową dla osiągnięcia celu. To jeden z gatunków, które cechują niezwykłe więzi rodzinne.
Zadziwiać może fakt, że słonie mają swoje rytuały pogrzebowe. Swojego czasu internet obiegło nagranie, na którym słonie podchodziły kolejno do ciała zmarłego i dotykały go trąbą. Ten jedyny rodzaj pożegnania nie był przypadkowy, co potwierdza Daphne Sheldrick - założycielki schroniska dla słoni i nosorożców w Kenii.
Wreszcie słonie mają niesamowitą pamięć, czego dowodzi historia dwóch słonic - Shirley i Jenny, które rozpoznały się po ponad 20 latach rozłąki.

Jak je traktujemy?
W wielu miejscach świata słonie wykorzystywane są w celach zarobkowych. Szczególnie w Azji za odpowiednią opłatą można odbyć z pozoru miłą przejażdżkę na słoniu. Trzeba jednak wiedzieć, że tresura zwierzęcia, która zaczyna się tuż po urodzeniu, jest długa i okrutna.
Podstawą jest złamanie w słoniu ducha. W tym celu słoniątko odbiera się matce pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. Następne kroki zmierzają do tego, by słoń był posłuszny. Zwierzę zamykane jest w niewielkiej skrzyni ograniczającej możliwość ruchu. Na porządku dziennym jest bicie oraz nakłuwanie głowy i uszu słonia metalowymi hakami. Zadawanie bólu w najwrażliwszej części ciała zwierzęcia ma je zmusić do bezwzględnego posłuszeństwa. Podobnych haków używają przewodnicy, którzy oferują turystom swoje usługi.
Czy na podobne traktowanie zasługują te majestatyczne, inteligentne zwierzęta?

Małpy człekokształtne
Wszystkie małpy człekokształtne przechodzą test lustra i uznawane są za gatunek najbardziej zbliżony do człowieka. Wśród nich można wyróżnić rodzinę człowiekowatych, do której należą gatunki takie jak goryle, orangutany i szympansy. Wieloletnie obserwacje Jane Goodall pozwoliły odkryć, że te ostatnie posługują się narzędziami do zdobywania pożywienia. Co więcej, same potrafią owe narzędzia stworzyć. Wcześniej uznawano, że umiejętność używania narzędzi leży jedynie w gestii homo sapiens sapiens.
Szympansy mają świetną pamięć. W ciągu niecałej sekundy są w stanie zapamiętać losowo rozrzucone po ekranie cyfry i wskazać je w porządku rosnącym. Są w tym nawet lepsze, niż ludzie. Co więcej, potrafią zrozumieć, że cyfra "3" odpowiada trzem przedmiotom w świecie rzeczywistym, co wskazuje na ich zdolności myślenia abstrakcyjnego.
W dodatku małpy mają wysoko rozwinięte więzi społeczne. Małym małpiątkom potrzebna jest długa opieka, która może trwać miesiące, a nawet lata. Młode naczelne nie tylko znajdują się wtedy pod opieką matki, ale także przechodzą u niej kurs nauki życia.