Jest już otwarte Biuro Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej, które mieści się we Wszechnicy Chojnickiej przy ul. Wysokiej 3. Można tam dzwonić pod nr tel. 52 524 43 43, można wysłać e-mail: [email protected]. Można wreszcie przyjść osobiście. Biuro jest czynne w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8 do 16, we wtorki i czwartki od godz. 12 do 20. Na razie porad udziela tylko jeden prawnik, ale jeśli będzie taka potrzeba, będzie ich więcej. Są na to pieniądze, co ciekawe - nie wykłada ich samorząd.
Powstanie biura w Chojnicach zawdzięczamy stowarzyszeniu Familijny Poznań, które pozyskało grant z Europejskiego Funduszu Społecznego na prowadzenie takich placówek w województwie pomorskim. Oprócz Chojnic będą one w Gdyni i w Gdańsku. I co ważne - to nie jest efemeryda - biuro musi prowadzić działalność przez trzy lata, poznaniacy dostali na to 3 mln zł.
Mogą tu pukać nie tylko chojniczanie, także mieszkańcy powiatu człuchowskiego. Nie trzeba przynosić zaświadczenia o zarobkach, wystarczy tylko podpisanie oświadczenia, że potrzebuje się bezpłatnej pomocy prawnej, bo na tę usługę nas nie stać w kancelarii.
Porady są udzielane we wszystkich sprawach cywilnych, karnych, związanych z ubezpieczeniem społecznym. Nie mogą ich zasięgać prowadzący działalność gospodarczą.
- Sądzimy, że będzie zainteresowanie - mówi Dorota Szafko, koordynatorka projektu z ramienia stowarzyszenia "Familijny Poznań". - W pierwszym dniu mieliśmy dwunastu klientów.
Na co dzień zainteresowanych będzie najpierw przyjmować kierowniczka biura Ilona Kiedrowska, Gdy rozpozna sprawę, nada jej dalszy bieg, umawiając petenta z prawnikiem.
- Nie boimy się, że będzie za dużo chętnych - śmieją się obie panie. - Jesteśmy na to przygotowane.
Jak się dowiedzieliśmy, największe wzięcie mają porady związane z rozwodami i spadkami.