Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

Historia Darii byłaby smutna, gdyby nie to, że młoda kobieta naprawdę teraz na świat patrzy już inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. - Układam teraz życie na nowo. Dam radę. Najważniejsza jest dla mnie córka. I sama dla siebie jestem znów ważna - opowiada.
"Pogoniłam z domu alkoholika po raz trzeci i ostatni. Powrotu do starego życia już nie ma"
Daria wychowała się w skromnych warunkach, na peryferiach Toruniu. Bez ojca, za to z matką alkoholiczką i licznym rodzeństwem, które raz w domu było, a raz nie - bo trafiało do placówek opiekuńczych.
Czytaj także
- Śmiertelny wypadek na pasach w Toruniu. Kierowca potrącił pieszego i uciekł
- Jest data wprowadzenia nowego 800 plus. Programowy ul PiS został już zaprezentowany
- Run Toruń - Zwiedzaj Ze Zdrowiem. Prawie dwa tysiące biegaczy w Toruniu! [zdjęcia]
- Tak powstawały toruńskie osiedla. Kto znajdzie swój blok? [dużo archiwalnych zdjęć]
Z takiego domu szybko się ucieka. I tak też stało się w jej przypadku. W bardzo młodym wieku Daria związała się ze starszym o prawie dziesięć lat Mateuszem i szybko została matką. Nie zdążyła zdobyć zawodu.
Rodzice z córeczką zamieszkali w wynajmowanym mieszkaniu na obrzeżach starówki. Szybko okazało się, że Daria wpadła z deszczu pod rynnę. Uciekła z domu pełnego alkoholu, a przyszło jej żyć w podobnym. - Mateusz wpadał w ciągi, awanturował, wyrzucali go z pracy. Był w stanie przepić nawet pieniądze na mleko dla dziecka. Dwa razy zrywałam i wyrzucałam go z domu. Szedł wtedy do matki. Potem wracał, przepraszał, obiecywał, że "się zaszyje", że będzie się leczyć. Ale nic tego nie wychodziło i pił dalej - opowiada kobieta.
Pół roku temu Daria rozstała się z ojcem swojego dziecka definitywnie, jak podkreśla. - Pogoniłam z domu alkoholika ostatecznie. Powrotu do starego życia już nie ma - mówi twardo.
W podjęciu tej decyzji pomogła jej pracownica socjalna i przyjaciółka. Obecnie córka Darii ma niecałe trzy lata. Młoda mama kończy kursy zawodowe i przygotowuje się do podjęcia pracy, wysłania dziecka do przedszkola, zmiany mieszkania. Torunianka czeka też na rozprawę w sądzie rodzinnym.
- Założyłam Mateuszowi sprawę o alimenty. Po porady chodziłam do tego prawnika za darmo. Podpowiedziała mi to "socjalna" - opowiada Daria, mówiąc o jednym z punktów w Toruniu, w którym w ramach zadania publicznego zorganizowano nieodpłatną pomoc prawna dla mieszkańców. - Już teraz wiem, co nam się z córką należy i jak to załatwiać. Damy radę.
Nieodpłatna pomoc prawna w Toruniu. Dla kogo i gdzie jej szukać?
W Toruniu działa osiem punktów bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców. W czterech z nich porad udzielają adwokaci lub radcy prawni, wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych. Kolejne cztery są obsługiwane przez prawników współpracujących z organizacjami pozarządowymi. Na wizytę najłatwiej umówić przez formularz na stronie https://np.ms.gov.pl/zapisy lub telefonicznie pod numerem: 56 611 88 00 (w godzinach: 9:00-17:00).
Polecamy
Kto może z takiej porady skorzystać? Zgodnie z prawem, nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej porady, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się prawnikowi w punkcie, do którego się zgłosimy.
Gdzie są te punkty w Toruniu? Oto lista
Punkty pomocy prawnej są zlokalizowane w Toruniu w następujących miejscach:
- ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 7.30-11.30 (pok. 17)
- ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
- ul. Poznańska 52 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
- ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
- ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym mediacje) od pon. do pt. w godz. 11.30-15.30 (pok. 17 - Stowarzyszenie Sursum Corda)
- ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
- ul. Poznańska 52 (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
- ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
- Dodatkowe informacje dotyczące organizacji pracy punktów można otrzymać pod nr telefonu: 56 611 88 00 w godz. 9:00 - 17:00.
Kryształy z PRL - przegląd najdroższych ofert. Te kolekcje s...
W Chełmży i innych miejscowościach powiatu też taka pomoc prawna jest
Powiecie toruńskim również można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. To zadanie publiczne realizuje Fundacja Togatus Pro Bono w ramach zawartej z powiatem toruńskim umowy. Punkt funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w następujących lokalizacjach i godzinach:
- Poniedziałek 10:00-14:00, Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24,
- Wtorek 15:00-19:00, UG Chełmża, ul. Wodna 2
- Środa 15:00-19:00, Budynek byłego Ośrodka Kultury w Małej Nieszawce, ul. Leśna 1,
- Czwartek-piątek 10:00-14:00, Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24.
- Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: (56) 662 88 88
WAŻNE. Co można konkretnie uzyskać w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej?
Zakres pomocy jest całkiem szeroki, ale istnieją jednak jej pewne ograniczenia. Warto o tym poczytać. Można zajrzeć np. na stronę internetową: www.bip.torun.pl. Tutaj w części poświęconej nieodpłatnej pomocy prawnej znajdziemy dokładne informacje o jej zakresie (podobnie zresztą jak o zakresie poradnictwa obywatelskiego).