MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat aleksandrowski. Dziś rada powiatu przyjęła do swego grona dwie radne, uchwaliła budżet na przyszy rok. Nie obyło się bez dyskusji o stanie dróg.

Jadwiga Aleksandrowicz
W kuluarach sesji: od lewej starosta Wioletta Wiśniewska, Józef Łyczak, członek zarządu powiatu i Lotfi Mansour, wiceprzewodniczący rady.
W kuluarach sesji: od lewej starosta Wioletta Wiśniewska, Józef Łyczak, członek zarządu powiatu i Lotfi Mansour, wiceprzewodniczący rady. Fot. jadwiga Aleksandrowicz
Skromnie, bo na miarę możliwości, ale nie bez ważnych inwestycji - tak można scharakteryzować przyszłoroczny budżet, przygotowany jeszcze przez poprzedni zarząd powiatu. Obecna rada przyjęła go jednogłośnie, jak wiele innych uchwał, podjętych na dzisiejszej sesji.

Radzie przybyły dwie kobiety

Ślubowanie nowych radnych powiatowych. Z mikrofonem Renata Golec, obok Wanda Buchalska, pierwszy z prawej radny Dariusz Wochna
Ślubowanie nowych radnych powiatowych. Z mikrofonem Renata Golec, obok Wanda Buchalska, pierwszy z prawej radny Dariusz Wochna Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Ślubowanie nowych radnych powiatowych. Z mikrofonem Renata Golec, obok Wanda Buchalska, pierwszy z prawej radny Dariusz Wochna
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Zanim jednak rozpoczęły się dyskusje nad budżetem ślubowanie złożyły dwie nowe radne: Renata Golec z Aleksandrowa Kujawskiego i Wanda Buchalska z Ciechocinka. Obie panie stały się radnymi po wygaśnięciu mandatów Andrzeja Cieśli i Leszka Dzierżewicza, którzy są burmistrzami i nie mogą być jednocześnie radnymi. Nowe radne startowały z list PSL.

Wprowadzając do dyskusji o przyszłorocznym budżecie starosta Wioletta Wiśniewska podkreśliła, że udało się wygospodarować 6 mln 440 tys. 55 zł na inwestycje. Najważniejsza z nich to budowa sali gimnastycznej dla ciechocińskiego Liceum Ogólnokształcącego, na którą zapisano 2 8 mln złotych. Poczyniono już starania o pozyskanie dofinansowania na to zadanie.

Niewiele ponad 1,7 mln złotych przeznaczone zostało na realizację III etapu budowy drogi Nieszawa - Ujma Duża ( od Łowiczka do krajowej "jedynki"), a 1 mln 784 tys. zł na budowę Orlika przy Zespole Szkół nr 1. To największe wśród 8 zadań i zakupów inwestycyjnych, przewidzianych w przyszłym roku.

Radny Dariusz Wochna pytał o losy drogi Turzno-Brzeźo, która nie znalazła się ani w planach przyszłorocznych, ani wieloletnich.

- Budżet w ciągu roku będzie podlegał zmianom, będą pojawiać się nowe źródła finansowania, pozwalające na realizację nowych zadań i jeśli państwo radni zdecydujecie, będziemy budować tę drogę - tłumaczyła pani starosta. Rada po raz pierwszy przyjęła wieloletnią prognozę finansową, co było efektem nowych przepisów.

Rada po raz pierwszy przyjęła wieloletnią prognozę finansową, co było efektem nowych przepisów.

Nowa kadencja, nowe kadry

Radni dokonali też zmian kadrowych w ciałach, do których delegowani byli przedstawiciele powiatu. Starosta Wioletta Wiśniewska będzie reprezentować powiat w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich.

W Komisji Porządku i Bezpieczeństwa dotychczas pracowali Mariola Banaszkiewicz i Walerian Rogiewicz. Teraz członkami tej komisji będą Józef Łyczak i Lotfi Mansour.

W Społecznej Radzie Samodzielnego Publicznego Zakładu Leczniczo-Opiekunczego pracowali w poprzedniej kadencji Marek Modrzejewski i Walerian Rogiewicz. Zastąpią ich Lotfi Manosur, Maciej Włoch oraz Wioletta Wiśniewska.

Przedstawicielami rady powiatu w Powiatowej Radzie Zatrudnienia byli dotąd Janusz Chmielewski i Walerian Rogiewicz. Dziś rada wydelegowała do tego ciała Jana Kościerzyńskiego i Arkadiusza Świątkowskiego.

Drogi czy ślizgawki?

Jerzy Żbikowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych musiał się tłumaczyć z zimowego utrzymania dróg. Fatalne są i te, którymi bezpośrednio zajmuje się ZDP, jak i te, którymi na mocy porozumień mają zajmować się samorządu miast: Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka i Nieszawy. Radny Józef Łyczak krytykował stan drogi Prtzybranowo- Żabieniec. - ta droga powinna być zamknięta, poruszanie się po niej jest niebezpieczne. Na sesję musiałem jechać przez Włocławek - mówił radny. Wspierali go inni, m.in. Arkadziusz Żak, Dariusz Wochna.

Dyr. Żbikowski tłumaczył, że trzymał się planu zimowego utrzymania dróg, przyjętego przez zarząd i że może poruszać się w ramach przyznanych środków, a także wytycznych Ministerstwa Gospodarki o kolejności odśnieżania. Jan Kościerzyński, przewodniczący rady, sugerował, by nie trzymać się planu , tylko logiki i odpowiednio reagować na pogodę, bo w ubiegym roku była podobna sytuacja.

Dyr. Żbikowski oznajmił, że jutro na powiatowe drogi wyjedzie lekki spychacz, który będzie zdzierał lodowe muldy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska