Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Jednak, aby mógł być realizowany, musiała go przyjąć Rada Miejska. Zrobiła to jednogłośnie (nieobecna była radna Karolina Kubijk) na sesji budżetowej, w środę, 18 grudnia.
Budżet gminy Sępólno Krajeńskie na rok 2025 zakłada dochody na poziomie 126 milionów złotych oraz wydatki wyższe o 2,2 mln złotych. Deficyt samorząd planuje pokryć przychodami pochodzącymi z kredytu.
29,5 milionów złotych (23 proc. wszystkich wydatków) gmina chce przeznaczyć na inwestycje, z czego 80 procent - 23 miliony złotych - pochodzić będzie z zewnętrznych dofinansowań.
- To propozycje zgłoszone przez mieszkańców i radnych – zapowiada Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego. - Wśród tych 33 zadań są oczywiście inwestycje związane z infrastrukturą drogową, ale też i kubaturową. Będziemy uzbrajali także nowe tereny inwestycyjne. Będą też zadania związane z rekreacją i turystyką. Przykładem niech będzie przywrócenie i rozbudowa miasteczka ruchu rowerowego na Placu Przyjaźni. Zostanie też zagospodarowany lasek miejski przy naszym jeziorze, rozbudowany żłobek, ale też ważny projekt, który da oszczędności w wydatkach gminy Sępólno Krajeńskie - na całym jej obszarze zostaną wymienione wszystkie oprawy oświetleniowe na nowoczesne, ledowe i energooszczędne – wymienia burmistrz.
Wśród najważniejszych zadań wymienić można rozbudowę Szkoły Podstawowej w Wiśniewie, przebudowę parkingu przy przedszkolu „Krajenka”, budowę platformy/windy w SP nr 3 w Sępólnie, budowę kanalizacji sanitarnej w Lutowie (opracowanie dokumentacji projektowej), budowę i modernizację ulic miejskich: Ogrodowej, Turystycznej, Na Skarpie, łącznik Zielona-Kwiatowa, Zielona-Letniskowa, Zakątek z łącznikiem do ul. Orzeszkowej oraz drogi w Świdwiu, Wałdówku i Piasecznie czy remonty sakralnych zabytków.
Czytaj też:
Wykaz inwestycji w ciągu roku może się zmienić. Magistrat warunkuje to między innymi możliwością pozyskania atrakcyjnych dofinansowań zewnętrznych. W przyszłorocznym budżecie zapisano także niecałe 800 tysięcy złotych na fundusze sołeckie.
Samorząd planuje również spłatę zobowiązań w wysokości 1 250 000 złotych, co na koniec 2025 roku spowoduje obniżenie zadłużenia gminy do poziomu 8,2 proc., czyli do 10,3 mln zł.
