Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat aleksandrowski. Powiatowy Urząd Pracy niewiele ma w tym roku do zaoferowania. To efekt odgórnych cięć

Jadwiga Aleksandrowicz
Gdy pieniędzy i ofert jest mniej, nie pomoże nawet specjalny serwis internetowy, dostępny w PUP dla bezrobotnych.
Gdy pieniędzy i ofert jest mniej, nie pomoże nawet specjalny serwis internetowy, dostępny w PUP dla bezrobotnych. Jadwiga Aleksandrowicz
Narzekają nie tylko bezrobotni, ale także samorządy, korzystające z zatrudnionych w ramach robót publicznych i interwencyjnych. Na te formy PUP wyda mniej pieniędzy niż przed rokiem. Dlatego, że ma ich w ogóle mniej, ale też dlatego, że preferowane są formy tworzące miejsca pracy.

Stanisław Krysińsk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy nigdy nie ukrywał: - Pieniądze powinny być kierowane na formy, które tworzą miejsca pracy.

Jak dotąd aleksandowski PUP szczycił się efektywnością swoich działań mierzoną m.in. liczbą utworzonych miejsc pracy. W ubiegłym roku przybyło ich 103, a ponadto 81 w ramach samozatrudnienia.

Szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty: Mamy ich prawie 600

W planie finansowym na obecny rok zapisano, że na formy doraźnego zatrudnienia pieniędzy będzie niewiele - z robót publicznych skorzystają 54 osoby, a z interwencyjny - 2.

- Ważniejsze z punktu widzenia rynku pracy są staże, po których pracodawca zatrudnia część stażystów; pomoc finansowa dla przedsiębiorców na tworzenie miejsc pracy oraz dotacje na podejmowanie własnej działalności gospodarczej przez bezrobotnych - uważa dyr.Krysiński. Problem w tym, że pogorszyły się warunki, jakie stawia się pracodawcom, przyjmującym stażystów, dotacje są niższe, podobnie jak kwoty na doposażenie miejsc pracy.

Nowa Rada Zatrudnienia przyjęła tegoroczny plan PUP, analizując sytuację na rynku pracy w powiecie. Na koniec marca zarejestrowanych było w powiecie 4 tys. 438 bezrobotnych, uprawnionych do pobierania zasiłku, w tym 2 tys. 217 kobiet. Na koniec lutego stopa bezrobocia wynosiła 20,2 procent (w woj. - 17,7 proc., a w kraju 13, 2 proc.)

Dla PUP nie będzie to łatwy rok, bo pieniędzy z Funduszu Pracy ma o prawie dwie trzecie mniej niż w ubiegłym roku. To efekt odgórnych cięć. W takiej sytuacji uzyskana kwota 2 mln 493 tys. 200 złotych musi być przeznaczona głównie na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty: Mamy ich prawie 600

Urząd stara się we własnym zakresie pozyskiwać pieniądze.
- Realizujemy dwa projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Wspólny sukces" oraz "W drodze po sukces" - tłumaczy Joanna Walich-niewicz, specjalistka d.s. rozwoju zawodowego. Na pierwszy pozyskano 105 tys. 600 złotych. Zostaną za to przeszkoleni liderzy klubu pracy i będzie prowadzony monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Drugi projekt, realizowany jest od roku 2008. W tym roku za kwotę 1 mln 342 tys. 400 zł planuje się zaktywizować zawodowo 205 osób, z czego na staż skierowanych zostanie 100, kolejnych 25 dostanie pieniądze na uruchomienie własnej działalności, a 75 zostanie przeszkolonych, m.in. w nowych zawodach, potrzebnych na rynku pracy, lub skorzysta z kursów "odświeżających" ich kwalifikacje zawodowe po latach bezrobocia.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska