Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat chełmiński. Modernizowali drogi, zabytki, remontowali świetlice, budowali kanalizacje i oczyszczalnie ścieków

Monika Smól
- Przez LGD unijne środki także trafiały do mieszkańców wsi - podkreśla Krzysztof Nowacki
- Przez LGD unijne środki także trafiały do mieszkańców wsi - podkreśla Krzysztof Nowacki fot. (mona)
- Co zyskali mieszkańcy powiatu przez ostatnie cztery lata na tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej? - pytają Czytelnicy. -Kilkadziesiąt milionów złotych - twierdzą samorządowcy.

Na wiele inwestycji mieszkańcy musieli długo czekać. Gdyby nie środki unijne, wiele z nich zapewne nadal pozostawałaby w fazie oczekiwania.

W gminie Papowo Biskupie wśród najważniejszych zadań wykonanych z udziałem środków unijnych wymienia się budowę kanalizacji w Nowym Dworze, na odcinku, Firlus-Niemczyk i Jele-niec-Żygląd. - Rozpoczęło się też kanalizowanie Dubielna. Ponadto, stawialiśmy na remonty dróg. Najważniejsze odcinki to 1,4 km w Żyglądzie i 1,2 km w Storlusie. - wymienia wójt Andrzej Zieliński.
W gminie Kijewo Królewskie także do największych inwestycji należało skanalizowanie Kijewa Szlacheckiego i Płutowa. - Ponadto, zmodernizowaliśmy hydrofornię w Brzozowie - informuje wójt Mieczysław Misiaszek. - Przy okazji podłączyliśmy do wodociągu mieszkańców, którzy dotąd nie byli, a chcieli. Udało się także zrobić drogi: w Trzebczu Szlacheckim łączącą trzy gminy: Kijewo, Łubianka i Chełmża oraz w Kijewie. Zbudowaliśmy też pierwszego i jedynego, jak do tej pory, "Orlika" w powiecie.
Po środki unijne sięgało także Chełmno. - Aż 160 przydomowych oczyszczalni zostało zbudowane dzięki dofinansowaniu unijnemu - podkreśla Krzysztof Wypij. - Udało się też wybudować wodociąg w Klamrach, wyremontować świetlice w Bieńkówce i Ostrowiu Świeckim. Położony został też asfalt na odcinku Górne Wymiar - Nowawieś Chełmińska.
W Lisewie w 2008 roku stworzono Zakład Aktywności Zawodowej. Poza tym, wójt inwestował w stadion i budowę dla niego zaplecza socjalnego, a także oczyszczalnię ścieków. - W gminie wyremontowano siedem świetlic - mówi Jerzy Cabaj.
Remont i modernizacja Domu Wiejskiego w Błocie, przebudowa ul. Szerokiej w Unisławiu, budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz chodnika ul. Toruńskiej w Unisławiu - to zaledwie część zadań wykonana za pozyskane fundusze unijne. - Budowa sieci wodociągowej w: Brukach Unisławskich, Brukach Kokocka, Błocie i Kokocku, rewitalizacja parku w Unisławiu, remonty świetlicy w Głażewie i Brukach Kokocka, a także budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowa oraz wymiana sieci wodociągowej i przebudowa ulic Parkowej i Chopina to zadania, które poprawiły jakość życia mieszkańców - mówi Roman Misiaszek, wójt gminy Unisław. - Pozyskaliśmy też pieniądze na termomodernizację szkoły, sali gimnastycznej z łącznikiem w Unisławiu i budowę astro-bazy.
W gminie Stolno podkreślają, że środki unijne pozwoliły na wykonanie wielu inwestycji, których bez tego dodatkowego grosza nie można by zrealizować. - Sto przydomowych oczyszczalni, remonty świetlic w Rybieńcu i Robakowie czy budowa drogi Stolno - Czyste. Nie wiem czy bez unijnych środków ruszylibyśmy z tym w mijającej kadencji - mówi wójt Jerzy Rabeszko.
Ochrona dziedzictwa kulturowego, rewitalizacja zabytków, modernizacja ul. Podgórnej oraz budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej - po środki na te zadania sięgnął burmistrz.
- Pozyskaliśmy też pieniądze na termomodernizację ChDK i SP2 - mówi Mariusz Kędzierski.
Mieszkańcy długo czekali na halę sportową przy Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie. Starostwu Powiatowemu udało się pozyskać środki na ten cel.
- Przez ostatnie cztery lata mocno stawialiśmy na drogi - mówi Zdzisław Gamański, starosta powiatu chełmińskiego. - Wykonane zostały ciągi: Brzozowo-Unisław, Paparzyn-Malankowo oraz Zegartowice-Lisewo. Ponadto, zmodernizowany został budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie, szpital i Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu.

Z możliwości pozyskania unijnych dotacji korzystali też mieszkańcy: przedsiębiorcy - otrzymywali środki na rozbudowę lub rozwój firm, zakup sprzętu, a także bezrobotni, którzy pozyskiwali dotacje unijne na własny biznes. Chętnie sięgali po nie rolnicy.
- Przez LGD unijne środki także trafiały do mieszkańców wsi - podkreśla Krzysztof Nowacki, prezes LGD "Zakole Dolnej Wisły". - Rolnicy zainteresowani są głównie inwestowaniem w agroturystykę. Z oryginalnych pomysłów na biznes mogę wymienić wniosek na budowę pieca chlebowego czy rembaka do miażdżenia gałęzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska