Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat chełmiński. Warto wziąć kurs na pracę!

Monika Smól
- Bezrobotni skorzystają ze szkoleń indywidalnych i grupowych - mówi dyrektor Sławomir Cieślicki
- Bezrobotni skorzystają ze szkoleń indywidalnych i grupowych - mówi dyrektor Sławomir Cieślicki Fot. Monika Smól
Jednych trzeba nauczyć aktywnego poszukiwania pracy, innych obsługi koparki czy spawania blach i rur. Niektórzy sami przychodzą z propozycją, w jakim kursie chcą uczestniczyć. A w pośredniaku starają się pomóc. I przeszkolić.

Zanim bezrobotni pójdą na kursy, czeka ich rekrutacja.

Można wnioskować o kurs

- Na szkoleniach bezrobotni podnoszą kwalifikacje, nabywają nowe umiejętności i zmienia się ich postawa do dalszego poszukiwania pracy - mówi Sławomir Cieślicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie. - Zmieniają się warunki, oczekiwania pracodawców, więc realizujemy szkolenia pod potrzeby rynku.

Pozostający bez pracy mieszkańcy powiatu będą mogli w tym roku skorzystać z kilkunastu kursów organizowanych przez PUP, będą też mogli zgłosić swoje zainteresowania kursem, po którym spodziewają się dostać pracę. Na przykład, w ubiegłym roku na kurs, który odbywał się w Bydgoszczy, pojechała pani, która chciała otworzyć salon fryzjerski dla psów.

- Przygotowując propozycje szkoleń staramy się dopasowywać do potrzeb rynku, monitorujemy w jakich zawodach, z jakimi umiejętnościami, można znaleźć na naszym rynku zatrudnienie - podkreśla dyrektor Cieślicki.

I tak, 56 osób weźmie udział w szkoleniu z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. Odbędą się cztery takie kursy w marcu, maju, sierpniu i w listopadzie. Na przełom kwietnia i maja zaplanowano kurs operatora koparko - ładowarki dla 20 osób. Tyle samo, od kwietnia do maja, nauczy się obsługi koparki jednonaczyniowej.

Nauka języka, zawodu, prowadzenia biznesu

- Kurs magazyniera z obsługą wózka jezdniowego i bezpieczną wymianą butli gazowych przejdzie dziesięć osób - informuje dyrektor Cieślicki. - Zaplanowaliśmy go od maja do czerwca. Kurs przedstawiciela handlowego, który potrwa 160 godzin, zaplanowaliśmy na październik. Skorzysta dziesięć osób. Ofert pracy w tym zawodzie dostajemy dużo, a zainteresowanie jest znikome. Podejrzewam, że mieszkańcy nie czują się dostatecznie wykwalifikowani.

Z kolei zakładania i prowadzenia własnej firmy nauczy się dwadzieścia osób. Będą dwie grupy: pierwsza szkolić się będzie w maju, druga - w sierpniu. Kurs kasjera handlowego z nowoczesną obsługą klienta skończy kolejne tyle. Potrwa 120 godzin, a odbędzie się w czerwcu. Tyle samo potrwa szkolenie z prowadzenia księgowości, które zaplanowano od czerwca do lipca. Na ten sam czas zaplanowano kurs języka niemieckiego, z którego skorzysta dziesięć osób. Uczestników czeka 100 godzin nauki.

W kursie kwalifikacyjnym uprawniającym do zajmowania się eksploatacją lub dozorem urządzeń instalacji i sieci uczestniczyć będzie dziesięć osób, a kursie spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodami MAG i TIG - łącznie 30 osób. Potrwają one do września do listopada.

- Zabezpieczyliśmy pieniądze na sto indywidualnych szkoleń, na wniosek bezrobotnych - mówi dyrektor Cieślicki. - Na pięć takich szkoleń możemy skierować niepełnosprawnych bezrobotnych.

Terminy szkoleń mogą ulec zmianie, więc w ich sprawie należy kontaktować się z pośredniakiem, dzwoniąc: 56 686 00 41.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska