MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat inowrocławski. Bez cudu ojciec Ignacy Posadzy nie zostanie ogłoszony błogosławionym

DARIUSZ NAWROCKI
Ks. proboszcz Ireneusz Oliwkowski przed tablicą poświęconą ojcu Ignacemu Posadzemu
Ks. proboszcz Ireneusz Oliwkowski przed tablicą poświęconą ojcu Ignacemu Posadzemu fot. DARIUSZ NAWROCKI
Pochodzący z Szadłowic (gm. Gniewkowo) ojciec Ignacy Posadzy zostanie ogłoszony przez Kościół błogosławionym, gdy stanie się cud.

Ksiądz obieżyświat

Ignacy Posadzy urodził się w Szadłowicach w 1898 roku. Pochodził z bardzo pobożnej i zamożnej rodziny. Po ukończeniu Gimnazjum w Inowrocławiu naukę kontynuował w seminarium duchownym. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Niemczech. Zetknął się tam z polskimi robotnikami i ich problemami. Spotykał się z nimi, pouczał ich i odprawiał dla nich nabożeństwa.

Postanowił, że takim ludziom będzie poświęcał swój wolny czas. Będąc księdzem odwiedzał ośrodki polonijne w Europie, Azji Mniejszej i Ameryce Południowej. Dostrzegł to ks. kardynał August Hlond, który powierzył mu misje utworzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Kilkadziesiąt lat później utworzył Zgromadzenie Sióstr Misjonarek. Zarówno księża Chrystusowcy jak i siostry Misjonarki prężnie działają dziś wśród Polonii na całym świecie. Ignacy Posadzy zmarł w 1984 roku.

Uzdrowienie i nawrócenie

17 lutego 2001 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny ojca Ignacego. Wydano już pomyślną opinię o "heroiczności jego cnót chrześcijańskich". 6 maja zakończy się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.

Zebrana dokumentacja trafi teraz do Watykanu. Kościół ogłosi ojca Ignacego błogosławionym, gdy zdarzy się cud.

- Cud jest zewnętrznym potwierdzeniem tego, że ojciec Ignacy jest w niebie i ma moc wypraszania łaski u pana Boga. Cudem jest nie tylko łaska uzdrowienia. Może nim być również czyjeś nawrócenie - tłumaczy ks. proboszcz Ireneusz Oliwkowski.

Osoby, które doznają takiego cudu, będą proszone o zgłaszanie takich informacji Kościołowi.

Parafia przygotowuje się do uroczystej mszy dziękczynnej, która 14 maja o godz. 17.00 odbędzie się w szadłowickim kościele. Z tej okazji chce wybić medale okolicznościowe. Potrzebuje jednak pieniędzy. Za pośrednictwem "Pomorskiej" proboszcz prosi o wsparcie finansowe na ten cel. Podajemy nr konta w Banku BPH SA: 53 1060 0076 0000 4021 7000 4013 (z dopiskiem: "Medal ojca Ignacego Posadzego")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska