www.pomorska.pl/inowroclaw
Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
We wrześniu ub. r. w Liszkowie (gm. Rojewo) oddano do użytku największą i najnowocześniejszą w Polsce biogazownię, zbudowaną przez poznańską firmę Autogaz Sp. z o.o. Kilka dni temu biogazownię kupił jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce - poznańska Enea SA.
- To pierwsza tego typu inwestycja naszego koncernu energetycznego, wpisująca się w realizowaną strategię zwiększania mocy wytwórczych energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych - informuje Paweł Oboda, rzecznik prasowy Enei. - Dzięki tej transakcji Enea zyskuje różnorodne korzyści - dodatkowe źródło energii elektrycznej, zielone certyfikaty potwierdzające pochodzenie energii ze źródeł odnawialnych oraz energię cieplną, która zgodnie będzie w przyszłości dostarczana do zlokalizowanego w pobliżu przedsiębiorstwa - podkreśla rzecznik.
Dysponująca mocą 2,1 megawata biogazownia w Liszkowie pracuje w oparciu o tzw. substraty pochodzenia roślinnego. W skład mieszanki wchodzą różne odpady poprodukcyjne, m.in. z warzyw, mączki ziemniaczanej, wywaru pogorzelnianego i wysłodki z buraków cukrowych. Biogazowania posiada kontrakty gwarantujące stałe dostawy tych substratów - dodaje P. Oboda.
Zastosowana przez wykonawcę technologia produkcji biogazu w instalacji w Liszkowie należy do najnowocześniejszych na świecie. Została sprawdzona w kilkuset miejscach w Europie Zachodniej i Japonii. Wykorzystano w niej rozwiązania firmy Schmack Biogas AG, której strategicznym udziałowcem jest koncern Viessmann.
Prawdopodobnie kolejna biogazownia w naszym regionie powstanie w okolicy Szarleja.