Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat inowrocławski. W internecie grasują oszuści. 19-latek zapłacił 300 zł za cegłę

DARIUSZ NAWROCKI.
fot. DARIUSZ NAWROCKI.
19-letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego stał się ofiarą internetowego sprzedawcy. Zamiast oczekiwanego telefonu komórkowego, dostał kawałki cegły.

Młodzieniec zwrócił uwagę na oryginalny model telefonu komórkowego wystawionej na jednej z aukcji internetowych. Zamówił "komórkę" wybierając opcję: "za pobraniem". Gdy listonosz przyniósł mu oczekiwaną paczkę, bez wahania zapłacił ustaloną kwotę, czyli 296 zł.

- Po rozpakowaniu paczki okazało się, że znajdują się w niej pozawijane w gazety kawałki cegły. Niestety do dnia dzisiejszego pomimo monitu mężczyzna nie otrzymał zamówionego telefonu. 19 latek na własnej skórze przekonał się, że nie zawsze osoby sprzedające są uczciwe i zawsze należy zachować ograniczone zaufanie, a zakup dobrze przemyśleć - mówi Joanna Wrzesińska, rzecznik prasowy inowrocławskiej policji.

Policja przypomina, że nieuczciwym sprzedającym grasującym na aukcjach internetowych grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8. Joanna Wrzesińska spodziewa się, iż w związku ze zbliżającą się Wielkanocą oszuści internetowi będą aktywniejsi. Odradza, by robić zakupy korzystając z kafejki internetowej.

- Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć - tłumaczy. Radzi, by korzystać tylko ze sprawdzonych portali internetowych oraz zasięgać opinii o wirtualnym sklepie.

Policja radzi:

- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

- Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

- Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

- Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska