Ranking podzielono na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys., powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Powiat lipnowski jest 101. w drugiej kategorii. Dla porównania powiat włocławski zajął 92. miejsce, płocki 89., a toruński trzecie. Przy każdym z samorządów pojawia się punktacja. Lipnowski ma ich 1520, a lider zestawienia - powiat ostródzki - 27900. Jak powstał ranking?
„Samorządy są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne” - czytamy na stronie Związków Powiatów Polskich.
Starostę lipnowskiego sto pierwsze miejsce wcale nie martwi. - Nie miałem okazji zapoznać się z rankingiem, ZPP nie prosił też nas o żadne dane - mówi Krzysztof Baranowski. - Wystąpiliśmy ze związku wiele lat temu, bo nie widzieliśmy korzyści w tym, że należeliśmy do ZPP a składki trzeba było płacić. Nie wiem, kim są eksperci Związku Powiatów Polskich. Dla mnie najważniejsze jest to, że robimy swoje i to dobrze. Pozytywnie nasze działania ocenia choćby Regionalna Izba Obrachunkowa.
- Poza tym nasz transport publiczny jest stawiany jako wzorcowy w Polsce. Zapewne w zestawieniu ZPP wyprzedziły nas samorządy, które pozyskały środki unijne na termomodernizację. Tymczasem my tego rodzaju inwestycje przeprowadzaliśmy już ponad dziesięć lat temu. Tego typu rankingi są w moim odczuciu subiektywne. Działamy przecież na wielu płaszczyznach, stawiamy na przykład na ekologię - dodaje Krzysztof Baranowski.
Przypomnijmy, że powiat przeznaczy w tym roku ze środków własnych 600 tysięcy złotych na fotowoltaikę.
