O trudnych, zimowych miesiącach, gdy ofert było jak na lekarstwo, a wolnych miejsc pracy ze świecą było szukać - wreszcie coś zmienia się w powiecie na lepsze.
Po raz pierwszy od wczesnej jesieni bezrobocie w pięciu gminach powiatu nakielskiego nie wzrosło. Przeciwnie liczba poszukujących etatu zmniejszyła się o 139 osób.
Skala zjawiska nie powala na kolana, ale budzi nadzieję, że wraz z nadejściem cieplejszych dni właściciele firm chętniej będą przyjmować nowych pracowników. Bo liczyć będzie można choćby na prace sezonowe. W niektórych branżach zatrudnienie już wzrasta. Ale nie wszędzie statystyki są pomyślne. W Mroczy i Sadkach wciąż nie widać na rynku pracy wiosennego ożywienia. Poprawę odnotowano tylko w Nakle, Szubinie i Kcyni.
Więcej osób otrzymuje jednak pracę. Z tego powodu urzędnicy wykreślili z list w ostatnich tygodniach 444 bezrobotnych mieszkańców powiatu. Miesiąc wcześniej było ich tylko 255. Z danych PUP wynika też, że rok temu o tej porze mniej osób znajdowało pracę. Czyżby więc kryzys pomału odpuszczał?
Spośród tych, którym się poszczęściło i zostali ostatnio zatrudnieni największą grupę stanową mieszkańcy gminy Nakło (było ich 186) oraz gminy Szubin (140). W pozostałych gminach: Kcyni, Mroczy i Sadkach jest ich stosunkowo niewielu (od 29 do 54).
Pomimo więc pierwszych pomyślnych symptomów na hurra optymizm za wcześnie. W Urzędzie Pracy w Nakle i filii PUP w Szubinie zarejestrowanych jest wciąż bardzo dużo, bo blisko 7 tys. mieszkańców powiatu. W ostatnich tygodniach do drzwi PUP zastukało 715 osób. Większość, bo aż 639 z nich trafiło tu po raz kolejny. Tych, którzy rejestrowali się po raz pierwszy było niewielu, tylko 76.
Na co mogli liczyć? - Urząd dysponował w marcu 104 wolnymi miejscami pracy i miejscami aktywizacji zawodowej - informuje Przemysław Ulatowski, dyrektor PUP w Nakle.
I tu widać pierwsze symptomy ożywienia, bo na początku roku tych ofert było mniej -w styczniu 61, a w lutym 77. Nadal jednak nasz powiat jest w gronie 17 w województwie, gdzie stopa bezrobocia przekracza 20 proc. U nas wskaźnik ten wynosi 24, 2 proc. Dużo!
Czytaj e-wydanie »