Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Pomagajcie nie ryzykując

(mona)
Agnieszka Sobieralska
Agnieszka Sobieralska fot. nadesłane
W niedzielę rusza XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku na ulice wyjdzie wielu wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Kilka rad przyda się zarówno darczyńcom jak i kwestującym.

Porady Agnieszki Sobieralskiej, oficera prasowego KPP w Chełmnie:
- dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie.
Wklejone zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć "serduszkową" pieczątkę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w kolorze czerwonym, nałożoną w dolnym prawym rogu zdjęcia wolontariusza a obok musi być umieszczony hologram w kształcie serca. Każdy identyfikator musi być zalaminowany. Identyfikator należy nosić w widocznym miejscu.
Puszka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze, przy otworze do wrzucania pieniędzy, powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze. Ich nieodzownym atrybutem są wszystkim doskonale znane "serduszkowe" naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką prosimy mieszkańców o kontakt z policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) lub strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986). W czasie XIX Finału WOŚP na ulicach miast i wsi pojawi się zwiększona ilość patroli policyjnych.
Prosimy również o to, aby informowali państwo policjantów lub strażników miejskich o wszelkich podejrzanych zachowaniach osób, które Waszym zdaniem zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy Orkiestry i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w dniu XIX Finału WOŚP.

Porady dla wolontariuszy:
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych,
miejscach dobrze oświetlonych, miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer, itp. Nie prowadźcie zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Starajcie zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy znajomych, bliskich. Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do policji - numer telefonu alarmowego 997 lub 112) lub straży miejskiej.

W dniu XIX Finału na ulicach będzie więcej policjantów i strażników niż zazwyczaj możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Możecie zostać zapytani przez policjantów/strażników o to jak przebiega kwesta. Nie obawiajcie się ich, oni są sprzymierzeńcami.
Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP i wielkiej satysfakcji z udziału w tym pięknym dziele pomocy dzieciom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska