Po raz kolejny sołectwa miały okazję powalczyć o pieniądze na dofinansowanie inicjatyw zmieniających życie wsi, z pamięcią o ich dziedzictwie, w konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe.
- Nagrodzeni sołtysi przedstawili solidne projekty - mówił starosta Wojciech Bińczyk. - Praca dla budowania swoich małych ojczyzn jest przyjemna, gdy czuć zaangażowanie i utożsamiania się z nimi mieszkańców.
Nagrodzone projekty
Gmina Kijewo Królewskie: "Uporządkowanie i wyeksponowanie zniszczonego i przez lata zapomnianego cmentarza ewangelickiego w Brzozowie, na którym spoczywają w większości dawni mieszkańcy sołectwa i okolic, głównie pochodzenia niemieckiego" - Kijewo Królewskie; "Mała kapliczka na mojej drodze życia" - Dor-posz Szlachecki; "Odnowienie konnego wozu strażackiego"
- Kijewo Królewskie; "Poznaj swoją miejscowość" Bągart; "Pomnik pamięci senatora Jana Slaskiego" - Trzebcz Szlachecki.
Gmina Chełmno: "Uporządkowanie cmentarza poewangelickiego w Dolnych Wymiarach" - Dolne Wymiary.
Gmina Unisław: "Chrońmy cmentarz mennonicki" - Błoto; "Na wieczną rzeczy pamiątkę"
- Bruki Unisławskie; "Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty" - Głażewo
Gmina Papowo Biskupie: "Żywa lekcja historii" - Dubielna.
Gmina Lisewo: "Lisewo i okolice dawniej i dziś" - Lisewo; "Dziedzictwo kulturowe wsi Krajęcin" - Krajęcin.
Gmina Stolno: "Dbamy o miejsca pamięci - etap drugi" - Trzebiełuch; "Śladami Generała Józefa Hallera" Gorzu-chowo; "Festyn historyczny - o naszych przodkach" Wabcz.
Sołectwo Wabcz otrzymało pieniądze na projekt "Festyn historyczny o naszych przodkach''.
- Chcemy założyć kronikę historii powstania wsi - mówi Ewa Kościńska, sołtys Wabcza. - Planujemy zamieścić w niej wywiady z najstarszymi mieszkańcami. Będziemy też opisywać bieżące wydarzenia. Ponadto, chcemy zrobić piknik dla mieszkańców, zorganizować konkursy wiedzy z historii Wabcza. Na koniec powstanie prezentacja multimedialna. Dzięki zabawie i festynom ludzie się integrują. A włączyć wszystkich do zabawy planuję wszystkich.
Sołtys Trzebiełucha Józef Łepek będzie kontynuował projekt "Dbamy o miejsce pamięci''.
- Chcemy kupić, ławki które postawimy na cmentarzu - mówi Józef Łepek. - Kupimy też kosiarkę, ponieważ praktycznie na cały teren cmentarza porasta trwa. Planujemy obsadzić cały teren tujami, stworzyć z nich tak zwany zielony płot. Mamy również grupę wolontariuszy, którzy opiekują się grobami. Na cmentarzu wszystko jest zadbane, a teren obsadzony kwiatami.
W Błotach i Głażewie do pozyskanych środków dołożą z własnych oszczędności.
Dołożą ze swoich środków
- W ramach projektu, mieszkańcy Głażewa postanowili wybudować w świetlicy wiejskiej piec chlebowy i zorganizować "Chlebowe opowieści gospodyń głażewskich" - mówi Jarosław Pawlikowski, sołtys Głażewa.
- Planujemy cykl zajęć praktycznych z pieczenia chleba według dawnych receptur i opublikowanie w formie broszurki przepisów na wypieki. Zależy nam na integracji pań z Koła Gospodyń Wiejskich z młodymi mieszkankami wsi.
We Błocie wykonany zostanie drugi etap prac na cmentarzu.
- Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia z 2009 roku - informuje Małgorzata Bednarek, sołtys Błot. - Uporządkowano cmentarz założony w XVIII w. przez menonitów, odsłonięto ponad 70 nagrobków i 3 kwatery rodzinne. Teraz ogrodzimy teren, bo jego brak prowadzi do dewastacji przez dziką zwierzynę.
Czytaj e-wydanie »