Zmieniła się część przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Na jej podstawie posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany danych zawartych w dowodzie, czyli np. imienia, nazwiska, imion rodziców, miejsca zamieszkania. Na odpowiednie zgłoszenie mamy 14 dni. Jeśli nie dokonamy zmiany w terminie, dowód osobisty po upływie trzech miesięcy straci ważność z urzędu.
Trzeba pilnować terminów
Według przepisów niezwłocznie należy wymienić dowód w przypadku, gdy nastąpi uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnieją inne okoliczności utrudniające ustalenie tożsamości osoby.
W przypadku upływu terminu ważności dokumentu musimy dokonać wymiany nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
Na razie urzędnicy mogą jedynie uczulać zainteresowanych o zmianach.
- Obowiązek wyrabiania nowego dowodu osobistego w określonych przypadkach istniał już wcześniej - przypomina Teresa Nowicka, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i społecznych w Urzędzie Miasta w Chełmży. - Nowa ustawa wprowadza jednak nową instytucję - unieważnienie dowodu osobistego.
Bez instrumentów
Na razie jednak urzędnicy nie mają odpowiednich instrumentów do weryfikowania danych zawartych w dowodach.
- Wkrótce mamy zostać wyposażeni w odpowiedni program, który umożliwi kontrolowanie danych - wyjaśnia Teresa Nowicka. - Będziemy np. dysponowali informacjami z urzędów stanu cywilnego. To system będzie automatycznie pokazywał nam przypadki, w których dowody osobiste są nieważne. Warto więc już teraz zadbać o wyrobienie nowego dokumentu tożsamości.
Utrata ważności oznacza szereg utrudnień w życiu codziennym. Nie będziemy mogli np. załatwić spraw w wielu różnych instytucjach, gdzie potrzebny jest dowód osobisty.
Mało osób zmienia dane
Do urzędu w Chełmży w styczniu zgłosiło się 71 osób z wnioskami o wyrobienie dowodu osobistego, w większości były to osoby, które stały się pełnoletnie. Dla porównania w ubiegłym roku o tej porze nowe dokumenty otrzymały 234 osoby. Wtedy jednak wymieniane były jeszcze stare, książeczkowe dowody.
W Urzędzie Gminy w Łubiance urzędnicy mogą na razie jedynie uczulać.
Informują o zmianach
- Jeśli meldują sie u nas nowe osoby, zwracamy im uwagę na konieczność wymiany dowodu - mówi Krzysztofa Zielińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. - Opłata w przypadku wymiany dowodu oraz wyrobienia nowego jest taka sama. Wynosi 30 zł. Według założeń od przyszłego roku dowody mają być bezpłatne.
W Łubiance co miesiąc średnio wydawanych jest około 60 nowych dowodów osobistych.