MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tucholski. Aż cztery rodzynki są nasze!

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Otwarcie Ptasiej Wioski w Adamkowie. Wstęgę przecina Karol Gutsze.
Otwarcie Ptasiej Wioski w Adamkowie. Wstęgę przecina Karol Gutsze. Fot. Ramona Wieczorek
Aż cztery organizacje pozarządowe z powiatu dostały nagrodę marszałka. Lubiewskie "Bory", Ptasia Wioska w Adamkowie, "Światło" z Cekcyna i "Buko" znalazły się wśród najlepszych w województwie. Zostały docenione za ciekawe inicjatywy. Jakie?

"Rodzynki z pozarządówki" to konkurs marszałka województwa na najciekawsze i najlepsze inicjatywy społeczne. - Ideą konkursu było dotarcie do małych organizacji, opierających się przede wszystkim na wolontariacie, których ciekawe, nowatorskie działania mogą być realizowane także przez inne podmioty - tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu.

Na konkurs wpłynęło 49 projektów, 22 przeszły do drugiego etapu, kapituła konkursowa wizytowała 14 organizacji, wybrała 12 laureatów. Wśród nich aż czterech z powiatu tucholskiego!

- Podkreśla to dobitnie fakt, że powiat tucholski uważany jest w naszym województwie za jeden z najprężniej działających, jeśli chodzi o organizacje pozarządowe - uważa Bartosz Puchowski, wiceprezes "Światła". - Bardzo mnie cieszy i podbudowuje fakt, że to, co robimy, ma sens, a na dodatek nasze projekty stają się dobrymi praktykami dla innych.

Podium dla "Borów"

Bieg "Szlakiem trzech wież nad Borami". Gratulacje składa prezeska "Borów" Wioletta Szymczak.
(fot. Fot. Ramona Wieczorek)

Kto załapał się na nagrodę? Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Lubiewo "Bory" (pierwsze miejsce zgodnie z punktacją) za projekt "Kraina Trzech Wież nad Borami - aktywnością i zdrowiem płynąca". Pomysłodawcy zaproponowali mieszkańcom m.in. bezpłatne wyjazdy na basen, do kręgielni oraz zajęcia fitness, siatkówkę i tenisa stołowego.

W Bysławiu można było uczestniczyć w przygotowaniu potraw w trakcie "Wieczorów zdrowego jadła". Chętni mogli też w maju pojechać rowerem w głąb Borów, a w lipcu - wziąć udział w biegu. "Bory" popularyzują zresztą nie tylko jazdę rowerem, ale też spacery z kijkami. Wszystkie pomysły projektu trudno zliczyć, podobnie jak liczbę mieszkańców, którzy skorzystali z oferty.

Wioski zaistniały na mapie

Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa zajęło drugie miejsce za Ptasią Wioskę w Adamkowie. Na projekt składają się m.in. oryginalne Muzeum Ptaka pod chmurką, w którym można oglądać współczesne i ludowe rzeźby, poza tym ścieżka ornitologiczna i seria zdjęć z okolicy. Dzięki pomysłodawcom - Renacie i Karolowi Gutsze - niewielkie i zapomniane Adamkowo pojawiło się na mapie regionu, bo informacja o Ptasiej Wiosce ukazała się nawet w "Teleekspresie".

Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło" uplasowało się na szóstym miejscu. Nagrodzony projekt "Pamięć i tolerancja" polegał na odnowieniu starych cmentarzy ewangelickich. Członkowie chwycili łopaty i odratowali już kilka nekropolii - m.in. w Iwcu, Wysokiej, w ubiegłym roku w Nowych Suminach, a ostatnio w Lubiewicach.

Z kolei Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą "Buko" (ósme miejsce) jest znane z promowania dawnych kopalni w Pile. Dodatkowo za cel postawiło sobie ratowanie lokalnych zabytków techniki. A wszyscy chętni mają okazję dotknąć starych wózków górniczych albo obejrzeć historię kopalni podczas corocznej nocnej imprezy organizowanej przez "Buko".

Pozyskują finanse

To duży sukces lokalnych organizacji, które przecież w dużej mierze działają charytatywnie. Zyskują na tym mieszkańcy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż doceniono naszą działalność, zwłaszcza że jako organizacja pozarządowa nie korzystamy ze środków budżetu gminy - mówi Wojciech Weyna z "Buko". - Od początku naszej działalności - w marcu 2008 r. - wsparcie finansowe z budżetu gminy Gostycyn na nasze działania wyniosło 0 zł, a dla naszej gminy udało się nam pozyskać około 25 tys. zł środków zewnętrznych.

Odbiorą na gali

Komentarz autorki:

Wyróżnienia dla organizacji pozarządowych są tym cenniejsze, że to sami mieszkańcy są autorami i wykonawcami pomysłów. To oni poświęcają swój wolny czas, gdy inni wyciągają nogi przed telewizorem, oni ślęczą nad pisaniem projektów, a gdy trzeba - zakasują rękawy, biorą do ręki łopatę albo zakładają dres czy ubranie robocze. Nie dostają za to ani złotówki, a często jeszcze dorzucają grosza z własnej kieszeni. I nigdy nie traktują cudzej pomocy jako coś oczywistego. Nazwa nagród jest odpowiednia, bo tacy społecznicy to prawdziwe rodzynki.

Oprócz satysfakcji są też nagrody. Każda organizacja dostanie 2750 zł na działalność statutową. Poza tym część zdjęć, które dokumentowały projekty, znajdzie się w kalendarzu wydanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "Tłok" z Torunia.

Gala wręczenia nagród 25 listopada w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu o 14.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska