Tucholska Gala Boks - dokładnie tak, jak przed rokiem, była wydarzeniem charytatywnym. Tego wieczoru wszyscy na tucholskim ringu "grali w jednej drużynie" - w szczytnym celu.
Sportowe wydarzenie odbyło się w sobotę, 12 października, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi. Była okazja obejrzeć kilkanaście zaciętych pojedynków bokserskich, a o ich poziom zadbali organizatorzy ze Stowarzyszenia Brzeziński Boxing Gym - Jarosław Kiełbasa i Mikołaj Brzeziński.
W ringu pojawiły się uśmiechnięte bohaterki uroczystości - Iga i Pola wraz z rodzicami. Rodzice bliźniaczek podziękowali organizatorom Gali oraz wszystkim, którzy ją wsparli.
Dochód z licytacji przeszedł oczekiwania organizatorów
Podczas Gali była okazja nie tylko zobaczyć wyjątkowe pojedynki, ale również "upolować" cenne gadżety, wśród których były rękawice z autografem Mameda Khalidova czy koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej z autografem Roberta Lewandowskiego, Jakuba Błaszczykowskiego, Piotr Zielińskiego, Wojtka Szczęsnego i innych.
Przeczytaj też
Organizatorzy przygotowali około 30 licytacji, a wśród licytowanych przedmiotów były także rękawice z autografem Mameda Khalidova, rękawice z autografem Julii Szeremety, a także replika medalu olimpijskiego z Paryża 2024 czy spodenki z autografem Pawła Nastuli, które pochodziły z jego walki w KSW z Mariuszem "Pudzianem" Pudzianowskim.
68.797 złotych - tyle uzbierano dla Igi i Poli, czyli sióstr Wróblewskich podczas wczorajszej gali boksu Walczymy dla Igi i Poli Windex. Organizatorami Tucholskiej Gali Boksu byli Mikołaj Brzeziński i Jarosław Kiełbasa. Kwoty uzyskane z licytacji przeszły oczekiwania organizatorów. A dodajmy, nie wszystko zlicytowano podczas gali ze względu na ograniczenia czasowe.
Dobro wraca
Były także niespodzianki. Na galę przybyła Liwia Kolińska, która też walczy o sprawność. Liwia cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, przeszła wyłuszczenie guza żuchwy strony prawej. Liwia uwielbia malować i na licytację dla Igi i Poli przywiozła namalowany przez siebie obraz przedstawiający rękawice bokserskie. Oczywiście, został zlicytowany, a kwota miała zasilić konto bliźniaczek. Jednak - w myśl zasady, że "dobro wraca" - mama dziewczynek zdecydowała, że pieniądze pozyskane z tej licytacji trafią na konto Liwki! Dodatkowo, także organizatorzy gali - Jarosław Kiełbasa i Mikołaj Brzeziński - poinformowali, że także dochód z licytacji rękawic Marcina "Różala" Różalskiego i Mateusza Kubiszyna przekazane zostaną na leczenie i rehabilitację Liwki.
Karol Pawlik vs Marcin Mergalski - walka wieczoru
Walkę wieczoru wygrał Marcin Mergalski. Rękawice skrzyżował z Karolem Pawlikiem - członkiem kadry narodowej w boksie, 4-krotnym medalista mistrzostw Polski, który stoczył już 66 walk olimpijskich, reprezentujący KKB Rush Kielce.
Marcin Mergalski reprezentował WKS Śląsk Wrocław. Stoczył 50 walk amatorskich i trzy walki zawodowe w boksie. To dwukrotny mistrz Dolnego Śląska 2018 i 2023, który na koncie ma m.in. wygraną m.in. z mistrzem Anglii Charlie Crane w meczu Polska vs Anglia.
Dowiedz się również
Ojciec chrzestny skrzyżował rękawice
Szczególnym akcentem był pojedynek ojca chrzestnego jednej z bliźniaczek - Igi. W kategorii 86 kg Adam Brzuchalski, który po długiej przerwie zdecydował się wejść do ringu. W ringu musiał uznać wyższość rywala, którym był Patryk Mergalski - związany z boksem od dwóch lat, a reprezentował klub Fighters Wrocław.
Patronat nad sportową ucztą objął burmistrz Tucholi, który również obecny był na Gali.
Głównymi sponsorami gali były firmy Windex z Pawłówka koło Chojnic i Wrzosowe Love. Serca - i portfele - otworzyło również wielu przedstawicieli lokalnego biznesu w powiecie tucholskim.
Siostry Wróblewskie z Tucholi - dla nich walczyli zawodnicy Tucholskiej Gali Boksu
Iga i Pola urodziły się w 34 tygodniu ciąży, a ich rodzice o wadzie genetycznej córeczek dowiedzieli się po porodzie.
Iga w drugiej dobie życia przeszła operację atrezji dwunastnicy, została jednak dwukrotnie zarażona sepsą posocznicą. Wygrała życie, ale od pierwszych dni zmaga się z wrodzoną wadą rozwojową serca ASD II, niedoczynnością tarczycy, hipotonią - obniżonym napięciem mięśniowym.
Pola urodziła się z ubytkiem międzyprzedsionkowym typu ASD II, cierpi na zespół mieloproliferacyjny krwi, od pierwszych dni życia jest pod stałą opieką poradni hematoonkologicznej. Podobnie jak siostra zmaga się z niedoczynnością tarczycy oraz obniżonym napięciem mięśniowym. Siostry bliźniaczki od urodzenia wymagają konsultacji szeregu specjalistów: endokrynolog, kardiolog, chirurg, hematoonkolog, neurolog, nefrolog, audiolog, okulista, ortodonta jak i regularnych terapii wspierających ich rozwój, tj. fizjoterapia, zajęcia logopedyczne, zajęcia SI i muzykoterapii, basen i wiele innych. Obie objęte są specjalistyczną dietą eliminacyjną.