https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tucholski. Jak jest po ptasiej grypie? Powiatowy lekarz weterynarii informuje

Anna Klaman
Wojewoda kujawsko-pomorski wydał rozporządzenie o zwalczaniu ptasiej grypy na terenie dwóch powiatów: sępoleńskiego i tucholskiego.
Wojewoda kujawsko-pomorski wydał rozporządzenie o zwalczaniu ptasiej grypy na terenie dwóch powiatów: sępoleńskiego i tucholskiego. Archiwum PolskaPress
W tym roku w powiecie tucholskim w gminie Kęsowo wystąpiła ptasia grypa. Trzeba było uśpić ponad 1 tys. 800 gęsi. Michał Mikołajczak, powiatowy lekarz weterynarii w Tucholi, mówił radnym powiatowym o konsekwencjach dla rolników.

Przypomnijmy, w regionie w związku z ptasią grypą wyznaczono strefy ochronne.

Jakby było mało nieszczęść, potem w maju wystąpiła jeszcze gruźlica.

- Gruźlicy dawno już u nas nie było u bydła - mówił na sesji Rady Powiatu Michał Mikołajczak, powiatowy lekarz weterynarii w Tucholi. - To szczególny i trudny rok. Gdy wystąpi choroba zakaźna, zwalczymy ją, ale później są finansowe konsekwencje dla rolników.

Mikołajczak stwierdził, że często spada popyt na produkty od lokalnych gospodarzy, takie jak jaja czy mleko. Są niższe ceny. U odbiorców jest obawa nawet o tę żywność, która nie jest związana z ogniskami choroby.
Rolnikom, którzy ponoszą straty, należą się odszkodowania. Wypłacono im łącznie 860 tys. zł.

Radny Jerzy Kowalik zapytał powiatowego lekarza weterynarii o liczbę kontroli u rolników. Podczas spotkania z ministrem rolnictwa w Więcborku wybrzmiało bowiem, że są one uciążliwe.
- Działamy zgodnie z harmonogramem kontroli bioasekuracji i zadaniem zleconym przez ministra - odpowiedział Mikołajczak. - Co roku musimy wykonać 100 proc. kontroli gospodarstw świńskich. To ponad 400 gospodarstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska