Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat żniński. Wolą inwestycje, zamiast "przejadania"

(PAK)
W Świątkowie zostanie doposażony Wiejski Dom Kultury
W Świątkowie zostanie doposażony Wiejski Dom Kultury Fot.archiwum/W. Wożniak
Społeczna integracja w sołectwach jest potrzebna, ale najważniejsza jest realizacja konkretnych inwestycji

Na wiejską integrację w gminie Janowiec Wlkp. przeznaczonych zostanie tylko 9 proc. funduszu sołeckiego. W gminie Łabiszyn, aby otrzymać na ten cel pieniądze, trzeba będzie wypełnić wniosek.
W przeciwieństwie do gminy Janowiec Wlkp., w gminie Łabiszyn funduszy sołeckich nie ma. W kwestii wiejskich inwestycji prowadzi się politykę centralną.

Ale i tu, tak jak w wielu innych gminach, niewielka część publicznych pieniędzy, przeznaczona zostanie na działalność społeczno-kulturalno-oświatową.

W tym roku jednak na tym polu zaszły pewne zmiany. - Rok temu sołectwa otrzymały 10 złotych na jednego mieszkańca. W tym roku, aby sołectwo otrzymało pieniądze, sołtys musi pobrać w Urzędzie Miejskim odpowiedni wniosek - informuje Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.

Od sołtysów oczekiwać się będzie informacji dotyczących m.in. rodzaju imprezy, miejsca jej odbycia, dokładnego kosztu, udziału środowiska w jej przygotowaniu oraz oczekiwania od gminy.

W ten sposób ratusz będzie miał większą kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi. Okazywało się bowiem, że np. w połowie roku niektóre sołectwa nie miały już pieniędzy, bo je "przejadły". - Albo kilka naraz organizowało we wrześniu dożynki. Był nawet przypadek, że jednego dnia w jednym sołectwie, święto plonów odbyło o godzinie 17, w drugim o godz. 19 - dodał burmistrz.

W tym roku na działalność-społeczno-oświatową ma iść ok. 30-40 tys. zł. Pieniądze rozdzielone zostaną pomiędzy 15 sołectw. Jeśli chodzi o wiejskie inwestycje, takie jak np. doposażenie świetlic czy inwestycje budowlane, te zostały wykonane w latach ubiegłych.

Fundusz sołecki, podobnie jak w gminie Barcin, radni przyjęli także w Janowcu Wlkp. Na wydatki wsi zabezpieczono 211 tys. 430 złotych. Nieco ponad 9 procent, a więc 19 tys. 406 złotych zostanie wydane na organizację imprez wiejskich. Aktualnie w gminie są 22 sołectwa.

Największe i najdroższe inwestycje zaplanowano w: Bielawach - remont i wyposażenie świetlicy (ok. 12 tys. zł), Brudzyniu - budowa świetlicy i chodnika (wykonanie dokumentacji 10 tys. zł), Gączu - remont świetlicy)ponad 9 tys. zł), Kołdrąbiu - remont remizy OSP (7, 5 tys. zł), Miniszewie - budowa parkingu przy świetlicy (10 tys. zł), Świątkowie - wyposażenie Wiejskiego Domu Kultury (10 tys. zł), Żernikach - położenie chodnika wzdłuż drogi powiatowej (10 tys. zł).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska