Co obejmował projekt?
Od stycznia do grudnia 2014 r. do udziału w projekcie przystąpiło 25 osób, a zakończyły 22, w tym 17 niepełnosprawnych oraz 10 w wieku od 15 do 30 roku życia. Były to osoby bezrobotne bądź pracujące , nieaktywne zawodowo, w wieku aktywności zawodowej, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej oraz osoby niepełnosprawne. Wszyscy uczestnicy pochodzili z powiatu aleksandrowskiego.
W maju na przykład zorganizowano trening umiejętności interpersonalnych i społecznych. Były to warsztaty ukierunkowane na podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych, które docelowo miały pomóc w powrocie do życia społecznego, w tym na rynek pracy, oraz podnieść poczucia własnej wartości.
Było też spotkanie o charakterze kulturalnym i integracyjnym, w którym wzięli udział uczestnicy projektu, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz zaproszeni goście. Zorganizowano je w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie przygotowano wystawę fotograficzną "Hallo! Tu lutnia" oraz projekcję filmu pt. "Mój biegun". Po spotkaniu w MCK wszyscy udali się do lokalu Radwan na poczęstunek, występ zespołu muzycznego Copernicana i karaoke.
Także w maju odbyły się zajęcia z doradcą zawodowym, które miały na celu motywowanie do zmian, przygotowanie do świadomego wyboru i planowania kariery oraz uświadomienie sensu aktywności zawodowej i jej wpływu na zmianę jakości życia.
Z kolei w lipcu postawiono na zwiększenie sprawności fizycznej, pokryto też część kosztów turnusu rehabilitacyjnego dla jednej z uczestniczek projektu.
Bliżej rynku pracy
Od lipca rozpoczęły się też szkolenia zawodowe, umożliwiające zdobycie bądź podniesienie kwalifikacji zawodowych. Zorganizowano kursy: opiekuna osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci, magazyniera z obsługą wózka widłowego, opiekunki dziecięcej, komputerowy (podstawowy), z dziedziny kadr i płacy, języka angielskiego (średnio zaawansowany i podstawowy), ogrodnika terenów zielonych, operatora ładowarki, kosmetyczny, wizażu, hipoterapii, masażu orientalnego, coachingu.
Od marca do listopada w ramach projektu uczestnicy mieli okazję skorzystać z poradnictwa specjalistycznego. Do ich dyspozycji byli radca prawny i psycholog, pełniący dyżury w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim.
Czytaj e-wydanie »