Dyrektorem Gimnazjum w Chwaliszewie był przez lata Marek Szaruga. Musiał odejść, bo komisja konkursowa wybierająca w maju 2011 r. nowego dyrektora tej szkoły postawiła na nową osobę. Od września 2011 r. szkołą kieruje Marzena Wessołowska z Kcyni.
Nie wszystkim to było w smak. Protestowali uczniowie i rodzice uczniów. Przeciwnicy zmiany dyrektora walczyli długo, by unieważnić wybór.
Ich zdaniem w komisji konkursowej nie było przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w gminie. - Dokonany wybór jest z tego powodu nieważny- argumentowali.
Ich opinię podzieliła wojewoda, a potem Naczelny Sąd Administracyjny, który unieważnił konkurs na dyrektora Gimnazjum w Chwaliszewie.
Władze Kcyni poinformowały o tym w styczniu br. Zgodnie z zaleceniem sądu odwołały Marzenę Wessołowską z funkcji, by ...następnego dnia ponownie wręczyć jej dyrektorską nominację.
- Powierzyłem jej obowiązki dyrektora szkoły w Chwaliszewie na czas 10 miesięcy. Pełnić je będzie do chwili rozstrzygnięcia nowego konkursu, w którym oczywiście - jeśli zechce - wziąć może udział - informował wówczas media Piotr Hemmerling, burmistrz Kcyni.
Przeczytaj także: Kcynia - Najnowsze informacje, zdjęcia oraz wideo
- Nie będę polemizować z wyrokiem sądu, przyjmuję argumentację, ale nadal uważam, że moje decyzje podejmowane w tej sprawie były słuszne - podkreślał.
Zapowiadany konkurs odbędzie się w Kcyni w piątek 26 lipca. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu - kandydatów jest dwóch, w tym Marek Szaruga, były dyrektor szkoły w Chwaliszewie. Jego rywalką do stanowiska na pewno nie będzie jednak Marzena Wessołowska. Dlaczego? Bo zdecydowała się ona zmienić miejsce pracy.
Stanęła do konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Laskownicy i wygrała go. W miniony piątek komisja konkursowa pod przewodnictwem wiceburmistrza Daniela Olszaka rekomendowała ją na to stanowisko. Ostatnie zdanie należy do Rady Miejskiej.
Konkurs w Laskownicy ogłoszono po tym, jak z przyczyn osobistych decyzję o rezygnacji kierowania szkołą podjęła dotychczasowa dyrektor Wioletta Chróścińska.
Ale wyrok NSA pod znakiem zapytania postawił nie tylko konkurs na dyrektora Gimnazjum w Chwaliszewie, ale i inne, które odbyły się w gminie Kcynia w 2011 r. I tu w składzie komisji konkursowych nie było przedstawicieli wszystkich związków zawodowych. Dyrektorów tych placówek także władze Kcyni postanowiły odwołać.
- Właśnie podpisałem ich odwołania - usłyszeliśmy od burmistrza Piotra Hemmerlinga. -Konkursy odbędą się w sierpniu.
A chodzi o kierujących szkołami w Mycielewie (Barbara Morawska), Dziewierzewie (Lucyna Bursztynowicz) i Palmierowie (Jadwiga Olszak) oraz o dyrektora Przedszkola im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni (Beata Szymczak).
Czytaj e-wydanie »