Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na dodatkowe aspekty powrotów do pracy, które powinien zabezpieczyć pracodawca. Do kluczowych środków organizacyjnych PIP zalicza m.in. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i liczby przerw w pracy czy kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonych działań. Równie istotne są środki ochrony osobistej takie jak m.in. maseczki czy przyłbice. Pracodawca powinien prowadzić także obserwacje przestrzegania nowych reguł i sprawować wzmocniony nadzór nad zatrudnionymi.
W zakładzie należy zredukować do minimum kontakt fizyczny między pracownikami i pamiętać o zachowaniu odległości stanowisk pracy. To dotyczy również miejsc, w którym organizowane są przerwy na posiłki (np. stołówka, kuchnia). Jeśli to możliwe, należy zapewnić najbardziej narażonym osobom możliwość pracy w domu.
- Przede wszystkim w biurze musi zostać zachowany odstęp wynoszący minimum 2 metry pomiędzy biurkami pracowników. Łatwiej jest oczywiście w momencie kiedy pracownicy posiadają własne pokoje. Jednak jeżeli praca odbywa się na open space, to te biurka muszą zostać rozłączone, żeby ta odległość 2 metrów została zachowana- tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, Personnel Service, ekspert rynku pracy.
Ponadto w pracy muszą się znaleźć wszystkie rekomendacje dotyczące korzystania ze wspólnych przejazdów, korzystania z wind czy w ogóle wejść na teren zakładu. Bardzo często w biurowcach, największy tłum jest o 9 rano, więc tutaj też na pewno muszą pojawić się wskazówki dotyczącego tego jak pracownicy mają się ustawiać np. w kolejce do winy, żeby zachować odpowiednie odległości pomiędzy sobą. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze podstawowy warunek, czyli środki ochrony oraz zapewnienie środków dezynfekujących.
- Największy problem pracodawcom sprawiało zapewnienie tego odstępu między pracownikami. O ile jest to w miarę łatwe w biurze, to w niektórych halach produkcyjnych pojawia się już problem- mówi Banyś.
Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że przestrzeń w biurach najczęściej jest dostosowana do określonej liczby pracowników, dlatego nie zawsze logistycznie da się rozwiązać tę sytuację, dlatego wiele firm decyduje się na wprowadzenie pracy rotacyjnej.
Tutaj pojawia się pytani o przyszłość biur. Czy firmy całkowicie przejdą na pracę zdalną? - Część firm będzie z rezygnowała z biur ale z drugiej strony ci, którzy będą chcieli je zachować, będą musieli „rozsadzić” pracowników, to może się okazać, że będą potrzebowali więcej przestrzeżeni biurowej, niż przed wybuchem epidemii- mówi Banyś.
Jeżeli pracownik ma jakieś wątpliwości, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa są zachowane powinien się skontaktować z Państwową Inspekcją Pracy ale tak naprawdę najpierw takie wątpliwości powinny być zgłaszane pracodawcy czy osobie odpowiedzialnej za BHP.
Obejrzyj wideo:
Kontrola NIK: Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego zajmują coraz większy obszar Polski
