Pacjenci często zapisują się na wizytę u lekarza, a potem o niej zapominają albo rezygnują, nie informując o tym. Zajmują w ten sposób miejsce innym pacjentom, bo lekarz może przyjąć określoną liczbę chorych.
“Co drugi pacjent ma za sobą odwołaną wizytę u lekarza. Niestety niemal co 4 pacjent, nie stawił się na wizytę bez jej odwołania. 10 proc. pacjentów pomimo tego, że nie stawiło się na poprzednią wizytę, bez wahania umówi kolejną, w tej samej placówce” - czytamy na stronie niesolidnypacjent.pl.
Na tę stronę trafiać mają pacjenci - widma. Informacje o pacjentach będą umieszczali tam lekarze, bo - ich zdaniem - skala zjawiska jest bardzo duża i przynosi wielomilionowe straty w ochronie zdrowia.
W serwisie znajdą się numery telefonów osób, które umawiają się, a następnie nie pojawiają się u doktora, a także numery dłużników placówek medycznych, zadłużonych np. z powodu opuszczonej wizyty. Będzie to wskazówka dla placówki, aby koniecznie takiego pacjenta przypilnować i potwierdzić z nim wizytę np. dzień przed.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wszystkie chorujące na Podkarpaciu pielęgniarki dostały już podwyżki
By móc wpisać lub sprawdzić numer telefonu, lekarz będzie musiał zarejestrować się w serwisie, podając numer PWZ (centralny rejestr lekarzy RP). Tylko w ten sposób, po przejściu rejestracji i weryfikacji, będzie mógł w pełni korzystać z bazy, bezpiecznie wymieniając informacje pomiędzy innymi lekarzami.
“Osoby gościnnie odwiedzające portal (bez rejestracji i aktywacji) będą mogły wyszukiwać numer telefonu, jednak ukryta zostanie ostatnia cyfra numeru telefonu, dodanego przez innych. Dodając numer, zarejestrowany użytkownik (lekarz, który podał PWZ podczas rejestracji) ma pewność, że jego działanie nie zostanie potraktowane jako naruszenie prywatności osób trzecich” - czytamy dalej na portalu niesolidnypacjent.pl.
WIDEO: Nie możesz przyjść na wizytę - odwołaj, nie blokuj innym kolejki do specjalisty
Źródło: Tarnowskie Media/x-news
Nie korzystasz z wizyty, odwołaj ją!
O tym by odwoływać wizyty lekarskie, z których nie możemy skorzystać, od dawna przypominają pracownicy podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
- Gdy z różnych przyczyn nie możesz stawić się u lekarza w umówionym terminie i nie powiadomisz go o tym, blokujesz możliwość skorzystania z porady innym osobom. Lekarz czeka na ciebie, a mógłby w tym czasie przyjąć innego pacjenta. Nie zapomnij więc powiadomić przychodni o rezygnacji z wizyty. Możesz to zrobić telefonicznie, osobiście lub mailowo - czytamy na stronie NFZ.
POLECAMY:

Pacjentka o szpitalu przeciwgruźliczym w Rzeszowie: Brud i smród
TOP 10 wynalazków, które zmieniły ludzkość
Taryfikator mandatów. Tyle zapłacisz za te przewinienia!