Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje internetowy zbiór wiedzy o XIX-wiecznej dzielnicy Bydgoskie Przedmieście

Wojciech Giedrys
fot. Anna Wojciulewicz
Od wczoraj Bydgoskie Przedmieście ma swoją encyklopedię. Na razie znajdziemy tam kilka haseł. - Każdy może wpisać tam swoją opowieść o tym miejscu - mówi Paweł Kołacz, jeden z jej autorów.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun

Internetowa Encyklopedia Bydgoskiego wystartowała pod adresem www.bydgoskie.org. To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. To grupa prężnie działających toruńskich społeczników, która zorganizowała się w 2008 r., by przywrócić blask dzielnicy i chronić jej zabytkowy charakter. Jednym z głównych celów tej organizacji jest promocja osiedla nie tylko wśród jego mieszkańców.

Bydgoskie w pigułce

To zadanie spełnia encyklopedia, która ma być źródłem wiedzy o dzielnicy. - Bardzo nam zależy, by powstało miejsce w sieci, gdzie uda się zebrać wszelkie informacje dotyczące historii przedmieścia, jego ulic i budynków - mówi Paweł Kołacz, prezes stowarzyszenia i autor pierwszych wpisów w serwisie. - Mamy bardzo dużą bazę danych o osiedlu. Wiele materiałów otrzymaliśmy od mieszkańców Bydgoskiego. Do tej pory nie mieliśmy jednak miejsca, w którym mogliśmy się nimi podzielić.

W serwisie można już znaleźć kilka wpisów m.in. podstawowe informacje o osiedlu, jego ilustrowaną historię, a także artykuł o modernistycznej zabudowie. Pojawiła się również krótka wzmianka o ul. Chopina. Wkrótce swoje oddzielne hasła będą mieć kolejne ulice m.in. Bydgoska, Kochanowskiego, Konopnickiej, Matejki czy Mickiewicza.

- Chcemy w ten sposób integrować mieszkańców naszej dzielnicy - mówi Kołacz. - To nadrzędny cel. Oni chcą opowiadać o osiedlu, ale do tej pory nikt o to ich nie pytał. Bydgoskie to niezwykli ludzie i ich opowieści, dzisiaj już prawie zapomniane. Zofiówka z Witkacym w tle, Park Cegielnia, pierwsze szkoły i tramwaje - te historie czekają na spisanie. Zapraszamy do edytowania. Można wpisać tylko słowo albo całą opowieść. To będzie ponowne odkrywanie Bydgoskiego.

Kołacz podkreśla, że dzielnica ma krótką historię. Łatwo więc będzie dotrzeć do przodków architektów, projektantów i budowniczych przedmieścia. W serwisie znajdziemy bogatą bazę rycin i zdjęć. Dzięki zabiegom stowarzyszeniu część z nich udostępni Archiwum Państwowe w Toruniu.

Ty też możesz być autorem

Encyklopedię mogą redagować wszyscy internauci. Przypomina wyglądem popularną Wikipedię. Sposób działania jest ten sam. Zbiór wiedzy jest darmowy, a to oznacza, że treści, które się tam pojawią mogą być kopiowane i zmieniane przez każdego. Wystarczy wybrać zakładkę "edytuj" w haśle i zmieniać dane hasło w prostym edytorze tekstu.

Internetowa encyklopedia to kolejna inicjatywa związana z Bydgoskim Przedmieściem. W ubiegłym tygodniu opisaliśmy działania Magdaleny Stypułkowskiej i Pawła Gulewskiego, mieszkańców tego osiedla, dzięki którym na ul. Bydgoskiej pojawił się radar oraz wyświetlacz przypominający o ograniczeniu prędkości. Poza tym w dzielnicy będzie bezpieczniej - wkrótce pojawi się tam 20 kamer.

W ciągu ostatnich lat torunia-nie oraz organizacje pozarządowe coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. W większym stopniu interesujemy się naszym miastem i co ważne, czujemy się także współodpowiedzialni za miejsce, w którym mieszkamy.

Nie jesteśmy ciemną masą

Według Dominika Antonowi-cza, socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, organizacje pozarządowe będą mieć coraz większy wpływ na życie Torunia. - Są coraz silniejsze i potrafią zadbać o swój interes - wskazuje An-tonowicz. - Skutecznie pozyskują ludzi i z powodzeniem angażują ich w swoje inicjatywy. Władze miasta muszą się z nimi liczyć, bo to już nie jest ciemna masa, fundacje i stowarzyszenia to realna siła społeczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska