Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała publikacja o grudziądzkim więziennictwie 1920-1939. To nie lada gratka dla pasjonatów dziejów Grudziądza

PA
Ppor. Marcin Nowicki i jego najnowsze dzieło "Więziennictwo Grudziądzkie 1920-1939". Publikację można kupić w Informacji Turystycznej na Rynku w Grudziądzu.
Ppor. Marcin Nowicki i jego najnowsze dzieło "Więziennictwo Grudziądzkie 1920-1939". Publikację można kupić w Informacji Turystycznej na Rynku w Grudziądzu. Aleksandra Pasis
Autorem jest ppor. Marcin Nowicki, funkcjonariusz Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu i jednocześnie pasjonat jego historii. To już druga publikacja dotycząca tego miejsca: - Ta, powstała na upamiętnienie wyjątkowego jubileuszu stulecia otwarcia Domu Karnego w Grudziądzu, administrowanego przez ówczesne władze polskie.

Marcin Nowicki również wymienia, że książka pokazuje i upamiętnia sukcesy, ale i trudy przedwojennych grudziądzkich urzędników, funkcjonariuszy i pracowników. - Podczas prac wykorzystałem wiele dokumentów archiwalnych, zwłaszcza tych najcenniejszych i najwcześniejszych - zdradza tajniki przygotowania wydania jego autor. - Dzięki tym dokumentom dowiadujemy się o wysiłku załogi grudziądzkiego domu karnego, która przez długi czas w trzyosobowym składzie nadzorowała główne prace remontowe całego więzienia, aby jak najszybciej je uruchomić.

WIDEO.Więzienie w Grudziądza otwiera podziemia. Tu znajdował się klasztor Braci Mniejszych Reformatów

Rozdział o pracownikach domu karnego w Grudziądzu

Podporucznik Marcin Nowicki w swojej drugiej publikacji o dziejach więzienia w Grudziądzu, poświęca dużo miejsca ówczesnym funkcjonariuszom i pracownikom tego miejsca. Poznajemy m.in. najstarszego dozorcę więziennego, Mieczysława Osińskiego, który zaczął pełnić służbę w Grudziądzu jako 47-latek z już 15. letnim stażem, a skończył mając 58 lat. Ponadto zaprezentowana jest sylwetka pierwszego dyrektora porucznika Juliana Maciejewskiego uczestnika Powstania Wielkopolskiego odznaczonego Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości oraz medalem „Polska Swemu Obrońcy”.

- Tym co dla mnie jako autora jest najważniejsze i dające niepowtarzalny efekt autentyczności to fakt, że publikacja powstała przy udziale osób, których bliscy pełnili służbę w grudziądzkich więzieniach - podkreśla Marcin Nowicki. I wymienia tutaj m.in. Ludwikę Laskową, która udostępniła zdjęcia swojego ojca - strażnika Adama Otlewskiego z różnych okresów jego służby, Adelę Sapińską i Wojciecha Wielgoszewskiego, którzy podzielili się pamiątkami rodzinnymi po spokrewnionych z nimi kapelanami więziennymi.

Historia zabitego lekarza więziennego

- Szczególnie unikatowa jest fotografia oraz informacje od Krzysztofa Stasinowskiego z Warszawy, który odnalazł mnie by podzielić się historią zabitego na służbie w więziennym szpitalu dziadka – dr. Wacława Januszewskiego - zaznacza Marcin Nowicki.

W publikacji "Więziennictwo Grudziądzkie 1920-1939" znajdziemy też informacje dotyczące umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy z tamtego okresu. Okazję z jakiej została wydana książka 100 -lecia więziennictwa polskiego autor też podkreślił poprzez okolicznościowe czcionki i barwy stosowane przez straż więzienną.

Marcin Nowicki już planuje domknięcie trylogii, publikacją dotyczącą więziennictwa 1945-1980. - Już rozpocząłem przygotowania od wizyt w archiwach i Instytucie Pamięci Narodowej - zdradza pasjonat, funkcjonariusz ZK nr 1 w Grudziądzu.

Tymczasem, chętni którzy chcieliby nabyć "Więziennictwo Grudziądzkie 1920-1939" mogą to uczynić w Informacji Turystycznej na Rynku. Nakład jest niewielki, warto zatem się pośpieszyć. Koszt: 100 zł.

Zakład Karny nr 1 przy ul. Wybickiego w Grudziądzu otworzył Izbę Pamięci i Historii. Pierwszy raz do więziennych podziemi, gdzie niegdyś znajdował się Zakon Braci Mniejszych Reformatów, zeszli mieszkańcy Grudziądza. Kolejne wejścia w grudniu ( niestety, nie ma już miejsc), a następne są planowane w drugiej połowie stycznia.

Weszli do więzienia w Grudziądzu. Zwiedzali Izbę Historii i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska