Abp Henryk Muszyński w marcu 2008 r. skończył 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym, złożył rezygnację. Papież ją przyjął i jednocześnie przedłużył metropolicie gnieźnieńskiemu urzędowanie o dwa lata, a 20 grudniu ub. r. mianował też prymasem Polski. Od tego dnia tytuł prymasa, najbardziej prestiżowy i historyczny w polskim Kościele, po 17 latach wrócił do Gniezna.
Do dziś nie ma jednak oficjalnej decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie osoby i terminu mianowania następcy abp. Henryka Muszyńskiego. Wśród kandydatów do prymasostwa wymienia się abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, pochodzącego ze Strzelna abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i abp. Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego, przewodniczącego episkopatu Polski. Zmiana miała nastąpić po ukończeniu 77 lat przez metropolitę gnieźnieńskiego bądź najpóźniej po niedawnych świętach wielkanocnych. - Wszelkie informacje ukazujące się na ten temat w mediach to zwykłe spekulacje - oświadczył przed kilku miesiącami ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy gnieźnieńskiej kurii.
Niewykluczone, że nazwisko nowego prymasa poznamy pod koniec przyszłego miesiąca. W maju abp Henryk Muszyński, jak wynika z kalendarium archidiecezji gnieźnieńskiej, weźmie jeszcze udział w licznych nabożeństwach, m.in. 23 maja w obchodach 30-lecia erygowania parafii pw. św. Ducha w Inowrocławiu.
"Jak wiadomo, czas mojej prymasowskiej posługi dobiega końca. Można się spodziewać, że niebawem zostanie przysłany przez Ojca Świętego mój następca. Proszę Was, przyjmijcie go otwartym sercem, w duchu wiary, jako posłanego przez samego Chrystusa (...)" - stwierdził metropolita gnieźnieński w liście skierowanym do kapłanów i wiernych świeckich, który wczoraj odczytano w kościołach podczas niedzielnych Eucharystii. Wyraził też wdzięczność tym wszystkim, którzy go wspierali i ciągle wspierają w pasterskiej posłudze.
Abp Muszyński pochodzi z Kościerzyny na Kaszubach. Święcenia kapłańskie otrzyma przed 53 laty po ukończeniu seminarium duchownego w Pelplinie. Kontynuował też studia w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Jest profesorem nauk biblijnych. Położył duże zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Posługę biskupią, po pracy naukowo-pedagogicznej w Pelplinie i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, pełnił w diecezjach chełmińskiej (dziś pelplińskiej), włocławskiej i od 18 lat w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wskrzesił tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich. Jest członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Rady ds, Popierania Jedności Chrześcijan.