Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Późna pora na doktora

Monika Musiał
- Jeśli w weekend potrzebujemy pomocy lekarskiej, nie musimy od razu pędzić do szpitala - dodaje Krystyna Kopa.
- Jeśli w weekend potrzebujemy pomocy lekarskiej, nie musimy od razu pędzić do szpitala - dodaje Krystyna Kopa. Fot. Monika Musiał
Co ma zrobić pacjent, kiedy późnym wieczorem dopadnie go choroba? Wystarczy jeden telefon, a lekarz z fundacji "Zdrowie dla Ciebie", w świątek, piątek, czy niedzielę, udzieli pomocy.

Dyżury lekarzy

Dyżury lekarzy

W dni powszednie po godz. 18, od poniedziałku do piątku oraz w niedziele i święta - opieka stacjonarna, lekarska i pielęgniarska: NZOZ "Zdrowie dla Ciebie", ul Ogrody 21 (dla osób powyżej 16 roku życia), Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, ul Chodkiewicza 40-44 (dla dzieci)
W soboty po godzinie 12 - opieka stacjonarna: NZOZ "Zdrowie dla Ciebie", ul. Ogrody 21 (pow. 16 roku życia), Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy (poniżej 16 roku życia), ul. Chodkiewicz 40-44

W soboty w godzinach od 8 do 12 - lekarz internista, pediatra, gabinet zabiegowy: NZOZ "Zdrowie dla Ciebie", ul. Ogrody 21, NZOZ Przychodnia "Gdańska", ul. Gdańska 88-90, NZOZ Górzyskowo, ul. Żwirki i Wigury 11, NZOZ Przychodnia "Nad Wisłą", ul. Pielęgniarska 13

Wyjazdowa opieka lekarska w ramach działania POZ, w dni powszednie od godz. 18 do 7 oraz w soboty, niedziele i święta - pod nr tel. (052) 566-66-65.

Koniec z okupacją szpitalnych izb przyjęć. Opiekę nocną i świąteczną nad pacjentami bydgoskich przychodni, przejęła fundacja.
- Zapewniamy całodobową opiekę stacjonarną, jak również opiekę wyjazdową w ramach działań Podstawowej Opieki Zdrowotnej - informuje Krystyna Kopa, wiceprezes fundacji "Zdrowie dla Ciebie". - Tymi przypadkami, w których występuje bezpośrednie zagrożenie życia, na przykład utrata świadomości, zajmuje się już medycyna ratunkowa.

Do dyspozycji mają trzy, świetnie wyposażone karetki sanitarne dyżurujące w Fordonie, na Wyżynach i w Śródmieściu.
Wizyty lekarzy z fundacji są bezpłatne, pod warunkiem jednak, że przychodnia, do której należymy, podpisała umowę z fundacją.

Po przyjęciu zgłoszenia przez lekarza koordynatora, lekarz z fundacji ma 2 do 3 godzin na dojazd do pacjenta. - Fundacja zapewnia taką opiekę jak lekarz rodzinny, a nie pogotowie ratunkowe, dlatego nie dotyczy nas przepis o dotarciu na miejsce w tak krótkim czasie, jak karetki - dodaje Krystyna Kopa.

Osoba przyjmująca zgłoszenie może, jeśli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, poprosić go o przyjazd do przychodni. Bywa też, że zgłoszenie zostaje przekierowane do pogotowia, bo stan chorego jest na tyle poważny.
- Umowy z nami podpisało około 40 placówek. Tym samym na naszych barkach spoczywa opieka nad 300 tysiącami bydgoszczan. Zatrudniamy 53 lekarzy, ponad 40 pielęgniarek z pięciu firm pielęgniarskich - mówi wiceprezes Kopa. - Miesięcznie mamy od 600 do 900 wyjazdów, około 1000 wizyt w ramach pomocy stacjonarnej, wykonujemy też ponad 900 zabiegów.

Lekarz z fundacji może wystawić zwolnienie lekarskie, nie może jednak wypisać skierowania do specjalisty, ani recepty na leki przyjmowane przez pacjenta w schorzeniach przewlekłych.
- Świadczymy pomoc doraźną, na stałe leczyć się w fundacji nie można - wyjaśnia Krystyna Kopa. - Nie mamy wglądu do kartoteki chorego, dlatego nie możemy ryzykować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska