Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy od kuchni miejsce, w którym pomoc znajdą dzieci i ich rodzice

Sybilla Walczyk
Jak specjaliści pracują z dziećmi autystycznymi, jak w "Tęczy" czują się maluchy? Tego wszystkiego dowiedziały się osoby, które przyszły wczoraj na dzień otwarty do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego "Tęcza".
Poznaliśmy od kuchni miejsce, w którym pomoc znajdą dzieci i ich rodzice

Dni otwarte zostały odbyły się w ramach Toruńskich Dni Autyzmu, które trwają do piątku. To pierwsza taka akcja w naszym mieście zorganizowana przez Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy "Tęcza".

- Chcemy przełamać tabu - tłumaczy Anita Giersz, dyrektor Ośrodka "Tęcza". - Chcemy by rodzice, którzy podejrzewają, że ten problem ich dotyczy, wiedzieli, gdzie mogą się zgłosić i gdzie otrzymają opiekę od A do Z.

Rodzice nie są sami
Bo specjaliści z "Tęczy" nie tylko zdiagnozują dziecko w ciągu dwóch tygodni, ale pomogą również rodzicom. Funkcjonująca w ramach ośrodka grupa wsparcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

- Autyzm dotyka całe rodziny - tłumaczy Anita Giersz. - Wsparcia potrzebują też rodzice dziecka. My kończymy pracę i wychodzimy z ośrodka. Rodzice pracują z dzieckiem przez całą dobę.

Wczoraj drzwi "Tęczy" otworzyły się dla wszystkich zainteresowanych problemem autyzmu.

Pojawili się rodzice dzieci, które na co dzień są pod opieką ośrodka, ale przyszli także dorośli, którzy dopiero szukają pomocy.

Pies-terapeuta
Dzień otwarty był okazją, by poznać specjalistów zatrudnionych w ośrodku oraz zobaczyć, w jaki sposób pracują oni z dziećmi.

Wczoraj, jak w każdą środę, do "Tęczy" przyjechała terapeutka z Toruńskiego Stowarzyszenia Dogoterapii "Pieś". Pod opieką Violetty Wiecerzak dzieci ćwiczyły z psem - najpierw w grupie, a potem indywidualnie. Specjalnie na dzień otarty w "Tęczy" do Torunia przyjechali ludzie spoza naszego miasta.

Dziś w godzinach 13.00-18.00 możemy skorzystać z bezpłatnych porad konsultacyjno-diagnostycznych w Ośrodku "Tęcza". Na zainteresowanych czekają specjaliści: m.in. pediatra i psychiatra oraz neurologopeda. Na spotkanie z nimi można się umówić dzwoniąc pod numer 0 605 414 834.

Toruńskie Dni Autyzmu zamkną w piątek "Mikołajki" przygotowane dla wychowanków ośrodka przez studentów V roku pedagogiki specjalnej pod kierunkiem dr hab. Jacka Błeszyńskiego, prof. UMK.

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy "Tęcza" został założony rok temu. To miejsce, w którym pomoc znajdą osoby z autyzmem lub niepełno-sprawnością sprzężoną w wieku 3-25 lat. Podopieczni "Tęczy" mogą realizować tu edukację przedszkolną oraz obo- wiązek szkolny, korzystając jednocześnie z terapii i rehabilitacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska