Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla obcokrajowców w Polsce. Nowe przepisy zatrudniania cudzoziemców [ZMIANY, ZASADY]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Praca dla obcokrajowców. W całym województwie kujawsko-pomorskim, na dzień 31 grudnia 2016 roku, zatrudnionych było 48 517 cudzoziemców.
Praca dla obcokrajowców. W całym województwie kujawsko-pomorskim, na dzień 31 grudnia 2016 roku, zatrudnionych było 48 517 cudzoziemców. Filip Kowalkowski
Jak podają eksperci w tym roku może być jeszcze trudniej zdobyć pracowników. Stąd coraz większy odsetek kadr stanowić mogą obywatele Ukrainy.

W całym województwie kujawsko-pomorskim, na dzień 31 grudnia 2016 roku, zatrudnionych było 48 517 cudzoziemców - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Najwięcej w Bydgoszczy 27 733 osoby, w Mogilnie 1 776 i Inowrocławiu 1 705. Coraz częściej na taki krok decydują się firmy, które jeszcze niedawno wcale nie zamierzały zatrudniać obcokrajowców.

Potwierdza to Mariusz Dolata z IPF Group. - Jednak sytuacja rynkowa zmieniła ich postawę - mówi ekspert. - W sytuacji, gdy pracy jest dużo, a pracowników mało, zatrudnienie osób z krajów sąsiadujących jest 
najlepszą alternatywą. Ukraińcy są najczęściej zatrudniani 
w branżach produkcyjnych. Głównie w spożywczej i mięsnej - tam, gdzie deficyty są największe.

Czytaj: Ukraińscy pracownicy w Kujawsko-Pomorskiem. Wezmą robotę, której nasi nie chcą? [zarobki]

Nowe przepisy zatrudniania obcokrajowców. Od kiedy zmiany

Szykują się nowe przepisy dotyczące kwestii zatrudniania cudzoziemców przez polskich pracodawców. Projektowana ustawa miała być podpisana jeszcze w 2016 roku. Jednak dziś jest dostępny tylko kolejny projekt tego dokumentu z października 2016 roku. Jak twierdzą eksperci w pierwszym kwartale 2017 r. zasady oświadczeń wydawanych przez urzędy pracy pozostają bez zmian. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, nowe rozwiązania zostaną wprowadzone od kwietnia.

- Zmiany dotyczyć mają w szczególności zatrudnienia obywateli Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji i Białorusi – wyjaśnia Magdalena Żołędziejewska, ekspert w IPF Group. - Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Mają zostać wprowadzone dwa rodzaje zezwoleń. Pierwsze na pracę sezonową, wydawane do 8 miesięcy. W przypadku zezwolenia na pracę sezonową, będą się mogli o nie ubiegać obywatele wszystkich państw trzecich. Takie rozwiązanie stanowi znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do obecnego systemu oświadczeń obejmującego obywateli tylko 6 krajów.
Drugie to zezwolenie na pracę krótkoterminową – wydawane do 6 miesięcy w ciągu roku przez starostę. Zastąpią obecne oświadczenia. Będą mogły je otrzymać podmioty, które prowadzą gospodarstwo rolne, lub osoby fizyczne, jeśli praca jest wykonywana na rzecz ich gospodarstwa domowego, zwłaszcza dotyczy to prac pielęgnacyjno-opiekuńczych lub osoby prowadzące działalność gospodarczą przez 12 miesięcy. Jeśli podmiot prowadzi działalność gospodarczą bądź rolniczą przez okres krótszy niż rok, wymagane będzie, aby w momencie złożenia wniosku zatrudniał co najmniej 1 pracownika przez minimum 3 miesiące albo żeby prowadził działalność statutową.

Po co nowe przepisy przy zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce?

Celem zmian jest gromadzenie informacji i udostępnienie w systemie danych konsulom. Nowe typy zezwoleń na pracę umożliwią dokonywanie szczegółowej weryfikacji podmiotów wnioskujących o zgodę na pracę krótkoterminową. Zostanie również wprowadzona opłata w wysokości 30 zł za wniosek. Do tej pory oświadczenia były bezpłatne, co bywało główną przyczyną nadużyć w rejestracji.

Uwaga!
W nowych przepisach pojawi się też nowa przesłanka wydania zezwolenia na pracę, jaką ma być kryterium minimalnego wynagrodzenia za pracę cudzoziemca. A w przypadku wydawania zezwoleń na pracę sezonową i krótkoterminową zostanie wprowadzona procedura administracyjna.

Przeczytaj koniecznie: Kujawsko-pomorskie firmy głodne pracowników. Te zatrudnią od ręki! [lista]

Informacje w sieci

Przedsiębiorco zastanawiasz się nad zatrudnieniem takiego pracownika? Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie wup.torun.pl, w zakładce „Zatrudnianie cudzoziemców”. Piszemy też o tym krótko w kategorii „Pilnie zatrudnię” na www.strefabiznesu.pomorska.pl.

KONTAKT w sprawie wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
ul. Konarskiego 1-3
tel. (52) 3497580, (52) 3497349
e-mail: [email protected]

Co piąty Ukrainiec myśli o emigracji zarobkowej. Większość wybiera Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska