Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy
Dzieci z racji nauki zdalnej więcej czasu spędzają w domu. Sporo z nich po lekcjach chętnie pomaga rodzicom w gospodarstwie, jednak nie każda praca będzie odpowiednia w ich wieku. Jakich zadań nie powinny wykonywać? Pytamy o to w Państwowej Inspekcji Pracy.
Jakich prac w gospodarstwie nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat?
- Co do zasady dzieci w gospodarstwach rolnych mogą wykonywać drobne prace pomocnicze - wyjaśnia Małgorzata Grzanka, radca z Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Przypomina też, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego określiła wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Wykaz opracowany przez KRUS w poniższych slajdach:
Praca dzieci i młodzież w gospodarstwie rolnym ujęte w prawie
- Jeżeli chodzi o pracę najmłodszych: Międzynarodowa konwencja (ratyfikowana przez Polskę) dotycząca zakazu pracy dzieci bezwzględnie zabrania im pracować, z pewnymi prawem dopuszczającymi wyjątkami. Przepisy te nie odnoszą się jednak do pracy dzieci w gospodarstwie rolnym - uświadamia przedstawicielka PIP.
W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia.
To też może Cię zainteresować
Gdzie dziecko, które nie ukończyło 16 lat, może pracować? - W art. 304 (5) Kodeksu pracy zostały uregulowane szczegółowe warunki i zasady wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. Przepis ten dopuszcza wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową, przy czym wymaga to uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy - tłumaczy Małgorzata Grzanka.
