Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Kujawsko-Pomorskiem. Najwięcej ofert dla spawaczy

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Spawacz musi nosić specjalne okulary, rękawice i kombinezon.
Spawacz musi nosić specjalne okulary, rękawice i kombinezon. Fot. Filip Kowalkowski
Zawód ten mogą wykonywać również kobiety. Trzeba ukończyć specjalny kurs i nabyć praktyki.

Aby spawać zawodowo trzeba zacząć od ukończenia specjalnego szkolenia. Trwa ono zależnie od organizatora, zakresu i umiejętności kandydata, od siedmiu dni do nawet miesiąca.

Podstawowy kurs spawalniczy kosztuje w naszym regionie od 1600 złotych w górę. Wszystko zależy od tego jakie chcemy zdobyć uprawnienia, w jakich metodach. Są różne, między innymi: 111 elektryczne, 114, 135, 136 MAG, 131 MIG, 141 TIG. Są również cięcia gazowe i plazmowe.

Najbardziej popularną metodą łączenia kursów jest MAG i TIG.

Warto zapytać w firmie, do której chcemy aplikować, o potrzebną metodę/y spawania.

Panie też mogą
Nie ma zakazu, aby zawód ten wykonywały kobiety - przekonywali szefowie firm i organizatorzy szkoleń, których o to pytaliśmy. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to łatwe zajęcie. To praca fizyczna. Pracownik spawa elementy wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów, używając elektrycznego lub gazowego źródła ciepła. Trzeba mieć dobrą kondycję. Spawacz musi nosić specjalne okulary, rękawice i kombinezon. Podczas pracy narażony jest choćby na poparzenia odpryskującymi, gorącymi kawałkami metalu czy napromieniowanie ultrafioletowe.

Zarobki zależą od umiejętności pracownika i doświadczenia oraz zapotrzebowania rynku. Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, spawacz może zarobić od dwóch do pięciu tysięcy złotych i wyżej.

Wyjeżdżając za granicę pracownik ten zarobi kilka razy więcej.

Przeczytaj też: Szukasz pracy lub pracownika? To dodatek dla Ciebie!

Inne stawki
Podobnie możemy zrobić kurs na wózki widłowe (koszt od 500 złotych) i na sprzęt ciężki. Przykładowo na szkolenie z obsługi koparki wydać trzeba około 1600 złotych.

Pamiętajmy jednak, takie kursy nie zastąpią praktyki. Aby dobrze wykonywać zawód, zwłaszcza spawacza, trzeba nabyć doświadczenia.

Uwaga, charakterystyki najczęściej poszukiwanych stanowisk, porady, dane i oferty pracy z naszego regionu znajdziecie w najbliższy poniedziałek (24 października) w papierowym dodatku "Gazety Pomorskiej" - "Pilnie zatrudnię".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska