Dostęp do wody pitnej - to koniecznie musi zapewnić tobie pracodawca
Pracownicy powinni mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej, którą można nalać z zaworów czerpanych, np. dostęp do baniaka z wodą. Zgodnie z polskimi przepisami ujście wody pitnej musi znajdować się w odległości do 75 m od stanowiska pracy.
Obowiązek zapewnienia wody pitnej nie dotyczy pracodawców, którzy oferują pracę w wentylowanym lub klimatyzowanym biurze, chyba że temperatura w pomieszczeniu zamkniętym przekroczy 28 st. C.
Jak przetrwać upały? Zobacz rady Krzysztofa Wiśniewskiego w materiale wideo.
Właściwy dobór powietrza - to koniecznie musi zapewnić tobie pracodawca
Przepisy mówią, że pracodawcy powinni zapewnić: odpowiednią temperaturę i wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnym działaniem ciepła i nadmiernym nasłonecznieniem biura.
Niestety w polskim prawie nie ma zapisu, który określałby, jak często należy wietrzyć czy wentylować miejsce pracy. Muszą dopilnować, aby warunki pracy były zgodne z przepisami BHP.
Odpowiednie nasłonecznienie - to koniecznie musi zapewnić tobie pracodawca
Biuro powinno być zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem i niekontrolowaną emisją ciepła wskutek promieniowania. Brak odpowiedniego zabezpieczenia szczególnie boleśnie odczuwają osoby, które siedzą przy oknach. Aby zapewnić im komfort pracy, pracodawcy przeważnie decydują się na rolety lub żaluzje.
Jeszcze więcej obowiązków pracodawcy w trakcie upałów znajdziesz w poniższej galerii >>>
Żar leje się z nieba. Jakie obowiązki wobec pracowników ma p...
Zimne napoje dla pracowników biurowych - to koniecznie musi zapewnić tobie pracodawca
Jeżeli w pracy jest bardzo gorąco, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Pracownikom biurowym zimne napoje przysługują, jeżeli temperatura w biurze przekracza 28 st. C. (Dotyczy to także osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach.)
Prawo do przerwania pracy - to koniecznie musi zapewnić tobie pracodawca
Pracownik ma prawo przerwać pracę, jeżeli dalsze wywiązywanie się ze swoich obowiązków mogłoby zagrażać jego zdrowiu lub życiu, a warunki pracy nie są zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Masz także prawo przerwać pracę, jeżeli miejsce pracy nie spełnia norm BHP, a twój stan psychofizyczny zagraża zdrowiu lub życiu twoich współpracowników.
Nie oznacza to jednak, że pracownikowi wolno pójść do domu, gdy doskwiera mu upał. Oba czynniki: zagrożenie dla życia lub zdrowia oraz niespełnienie warunków BHP przez pracodawcę, muszą wystąpić łącznie.
O przerwaniu pracy należy niezwłocznie powiadomić przełożonego. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia i złamania przez pracodawcę przepisów BHP nie poniesiesz żadnych konsekwencji z powodu przerwania pracy.
