MNiSW opracowało Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, zawierającą 33 projekty w różnych dziedzinach nauki, obejmującą większość najważniejszych ośrodków naukowych w kraju. Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowisk naukowych. Przyjęto, że mapa drogowa ma w swojej pierwszej wersji stanowić wyraz potrzeb i aspiracji nauki polskiej w średniookresowej perspektywie czasowej w zakresie urządzeń i narzędzi badawczych.
Ustalono, że projekt infrastruktury badawczej umieszczony na mapie drogowej powinien opisywać ideę stworzenia ośrodka badawczego konsolidującego krajowy potencjał naukowy w danej dziedzinie. W działalność takiego ośrodka powinny być zaangażowane silne zespoły naukowe, posiadające odpowiedni dorobek krajowy i międzynarodowy. Koncepcja organizacyjna ośrodka powinna obejmować zasadę otwartego dostępu do urządzenia badawczego w oparciu o kryterium doskonałości naukowej.
Lista projektów, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej została wyłoniona w wyniku konkursu i poszeregowana według różnych obszarów badań. Przedsięwzięcia UMK - "90m Radioteleskop - Narodowe Centrum Radioastronomii" oraz "POLFAR - Radio interferometr o niskiej częstotliwości" (powstałe przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim), zostały docenione w kategorii "Rozwój nauki przez badania podstawowe (astronomię i fizykę)".
Czytaj e-wydanie »