MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace za pół miliarda złotych na drogach wojewódzkich w Kujawsko-Pomorskiem. O inwestycjach dyskutowano na sesji sejmiku

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Po zimowej przerwie wznowiono prace na budowie dróg wojewódzkich. Bywa, że raz ułożony asfalt nie spełnia norm i trzeba go frezować, po czym wylewać go na nowo.
Po zimowej przerwie wznowiono prace na budowie dróg wojewódzkich. Bywa, że raz ułożony asfalt nie spełnia norm i trzeba go frezować, po czym wylewać go na nowo. ZDW w Bydgoszczy
Na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje o wartości blisko pół miliarda złotych. Po wielu deszczowych miesiącach, po zimowej przerwie, prace są intensyfikowane.

Zapewnił o tym w czasie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przemysław Dąbrowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nowe inwestycje, a to najogólniej mówiąc kompleksowe modernizacje dróg, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort ruchu drogowego oraz likwidacja miejsc szczególnie niebezpiecznych. Drogowcy pracują też nad budową obwodnic miast.

Modernizacja dróg w Kujawsko-Pomorskiem idzie coraz lepiej

W latach 2015 -2018 w regionie wyremontowano w sumie 65 km dróg wojewódzkich, natomiast w latach 2019 – 2023 aż 308 km.

Przed nami, w tym roku, kilkadziesiąt nowych zadań bądź kontynuacji już rozpoczętych, w tym na kolejnym odcinku prowadzącej przez powiat włocławski drogi nr 269 Wola z Adamowa do Chocenia. Kilka dni temu ZDW podpisał umowę z wykonawcą robót, które pochłoną blisko 8 mln zł. Przed nami kolejne inwestycje w tej części regionu, m.in. gruntowna przebudowa całej drogi wojewódzkiej nr 268 z Brześcia Kujawskiego do Brzezia.

Dyrektor Dąbrowski przyznał, że niektóre prace utrudnia woda, która spływa z pól, na przykład w Skaszynie, a rowy nie są w stanie ich należycie odwodnić.

To też może Cię zainteresować

Na tę miejscowość wskazał wcześniej radny Stanisław Pawlak, zauważając że przez wodę w rowie miejscowi rolnicy nie mogą wjechać na pola.

Czasem nowy asfalt trzeba „zdjąć”

Rady widzi także inny problem: - „zdejmowanie” po czasie asfaltu na niektórych fragmentach budowanych dróg. Pyta więc gdzie jest nadzór?

Szef ZDW w Bydgoszczy wyjaśnił, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, czy asfalt będzie dobrze zawałowany, czy dana droga po zimie spełnia parametry. Dopiero odwiert w asfalcie i badanie próbek w laboratorium wykażą czy dana warstwa została właściwie zagęszczona i czy nie ma w niej wolnych przestrzeni.

- Są większe i mniejsze problemy, ale podejmujemy odpowiednie decyzje. Od tego są badania i ewentualnie przeprowadza się wymianę warstw – zapewnił Dąbrowski

.

Mnóstwo przejść będzie doświetlonych

W tegorocznych, rozpisanych na dwa lata planach zarządu dróg, jest też duży program likwidacji miejsc niebezpiecznych – aż 249 przejść dla pieszych zostanie doświetlonych i tak przebudowanych, aby ułatwić korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne. Lampy przy przejściach trzeba przyłączyć do sieci energetycznej, a to dodatkowy problem, który wszakże zostanie rozwiązany.

Na pytania radnych dyrektor zapewnił, że w regionie będą także budowane kolejne skrzyżowania z ruchem okrężnym (małe ronda), które spowolnią ruch i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska