Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy stawiają na biura przyszłości. Zaawansowane technologicznie, ale i prozdrowotne

AIP
Paweł Relikowski / Polska Press
Dla prawie każdego pracownika jedną z kluczowych spraw przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu jest miejsce pracy - najlepiej nowoczesne i wygodne. Podobnie do tej kwestii zaczynają podchodzić pracodawcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że dobre warunki pracy pozwalają łatwiej pozyskać najlepszych fachowców, ale i dają wymierne korzyści biznesowe - związane np. ze zdrowiem pracowników.

Aż 74 proc. europejskich korporacji opracowuje strategię wellness, czyli dbałości o dobre samopoczucie pracowników w miejscu pracy. Oczekują tego sami zatrudnieni. 8 na 10 pracowników przyznaje, że oferta firmy w tym zakresie będzie czynnikiem decydującym o zatrudnieniu i zatrzymaniu ich przez okres następnych 10 lat – wynika z raportu CBRE „Wellness. Poznaj biurową przyszłość”. Eksperci CBRE wskazują, że kluczowe znaczenie będą miały same budynki, które powinny być projektowane i zmieniane zgodnie ze standardami wellness.

Podstawowa idea wellness to brak sztywnego harmonogramu pracy, co oznacza, że pracownicy mogą przyjść do biura kiedy chcą. Ale jak już do niego zawitają to mają czuć się komfortowo. Stąd nie może być to wyłącznie przestrzeń do wygodnej pracy. Fitness klub, kawiarnia, kantyna, pralnia chemiczna, centrum medyczne czy bankomat już nie tylko powinny znajdować się blisko budynku, ale nawet w samym biurowcu. Dzięki temu pracownicy będą mogli w przerwach od pracy uporać się z codziennymi obowiązkami, aktywnie odpocząć czy zrelaksować się.

- Biuro przyszłości jest zaawansowane technologicznie. Pełno w nim najbardziej nowoczesnych rozwiązań, ale nie tylko one decydują o tym, czy dany budynek uznamy za realizujący strategię wellness. Zakładamy, że do 2040 roku granice między pracą a życiem prywatnym zostaną zatarte. A to w naturalny sposób zmieni postrzeganie biura. To już nie będzie miejsce, w którym spędzamy obowiązkowo osiem godzin dziennie, ale przestrzeń, w której chcemy być, bo możemy się tam zrelaksować, w wygodnych warunkach omówić różne kwestie z klientami czy członkami zespołu, a nawet zadbać o własne zdrowie. W Polsce mamy kilka budynków, które już spełniają te założenia, a nowopowstające inwestycje dopasowują się do tych wymagań. Dobrym przykładem jest budowany właśnie biurowiec Podium Park w Krakowie – mówi Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

W biurze jak w domu

- Skoro przyjście do biura staje się wyborem a nie koniecznością, oczywiste jest, że musimy oferować zachęty, które sprawią, że pracownicy będą chcieli przychodzić do pracy. Komfortowe warunki przy biurku to zdecydowanie za mało. Cała przestrzeń ma sprzyjać relaksowi, dlatego najczęściej w budynkach typu wellness jest dużo zieleni, o którą, co ciekawe, mogą dbać sami pracownicy. W Podium Park zatrudnieni będą mogli uprawiać zioła, owoce czy warzywa – mówi Kamil Tyszkiewicz.

W 2017 roku pracodawcy i państwo wydali na zwolnienia chorobowe Polaków aż 18 mld zł (wynika z danych ZUS), a stres był drugą najczęstszą przyczyną nieobecności.

Dodatkowo, z sondażu CBRE wynika, że aż 79 proc. pracowników uważa starania o wypracowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym za stresujące. W związku z tym, biuro przyszłości musi oferować takie korzyści, które z jednej strony, wpłyną na obniżenie poziomu stresu, a z drugiej strony, zadbają o zdrowie pracownika. Jedne z najpopularniejszych rozwiązań to siłownia w miejscu pracy, dystrybutory żywności ze zdrowymi przekąskami czy wystarczająca liczba stojaków na rowery, co zachęca do korzystania z tej metody transportu.

Dla każdego co lubi

Każdy pracownik ma inne potrzeby – czego innego oczekuje młody rodzic, a czego innego student, który godzi pracę z nauką. Dlatego firmy powinny podejść do tych osób indywidualnie. I to nie tylko w zakresie elastyczności godzin pracy. Można m.in. podejmować decyzje dotyczące przydzielania miejsc pracy w oparciu o liczbę godzin spędzanych w biurze (a nie pozycję w hierarchii organizacji) czy przydzielać stanowiska pracy przy oknach tym, którzy spędzają najwięcej czasu przy biurkach. Dodatkowo, warto zadbać o spersonalizowaną aplikację mobilną, która będzie połączona z systemem czujników w częściach wspólnych budynku.

INTERNAUCI POLECAJĄ:

Nowy kodeks pracy 2018. Zostawią stary kodeks, ale i tak zabiorą gotówkę za nadgodziny.

ZUS 2018. Od 1 kwietnia zmiana w składce: kto zyska, kto straci

Wynagrodzenia 2018. Od maja podwyżki dostaną policjanci, strażacy i inni mundurowi

Kredyty 2018. Pożyczamy coraz wyższe kwoty oraz na coraz dłużej. I bynajmniej nie na mieszkanie

Przed nami naprawdę długi weekend. Coraz trudniej o wolne miejsca w hotelach

Reforma edukacji. Aż o 48 procent wzrosła liczba uczniów w prywatnych podstawówkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracodawcy stawiają na biura przyszłości. Zaawansowane technologicznie, ale i prozdrowotne - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska