Akcja protestacyjna odbędzie się w ramach przysługującego prawa wynikającego z ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, wyjaśniają organizatorzy.
W piśmie do Ministera Rolnictwa i Rozowju Wsi, związkowcy piszą o tym, że są jedną z najgorzej opłacanych grup pracowniczych w sferze budżetowej. - Pracuję w KRUSie ponad 20 lat, rzetelnie i uczciwie, a zarabiam prawie tyle, ile wynosi najniższa krajowa. I nie ja jedna. Jestem tym sfrustrowana - mówi jedna z pracownic z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
O niskiej płacy związki piszą do ministra. "W tym roku 1/3 pracowników trzeba było podnieść pensję do najniższej krajowej. W wielu przypadkach dotyczyło to również pracowników z ponad 10-letnim stażem. Jednocześnie z niewiadomych powodów zostały wstrzymane wszystkie nagrody (również za IV kwartał 2019r.), które stanowią dla nas ważną część środkó na utrzymanie przy tak niskich zarobkach i wzrośnie kosztów utrzymania". Związki wskazują na dodatkowe obowiązki związane z wypłatą świadczeń dla osób z niepełnosprawnością. Jak wskazują, czują się "gorszym sortem".
"Z docierających do nas informacji oraz braku jednoznacznej odpowiedzi na nasze wątpliwości wynika, że kierownictwo Kasy nie określiło terminu wypłaty przysługujących nam podwyżek, a co jest bardziej niepokojące, nie wiemy czy w ogóle to nastąpi".
Innym z dodatkowych, wspomnianym w liście zadań, jest pomoc dla rolników wynikająca z tarczy antykryzysowej. "Mimo że udało się ministerstwu zadbać o pomoc dla rolników i zdobyć na to środki, nie udało się do tej pory przekazać środków na wsparcie obsługi, która każdego dnia ryzykuje zdrowiem i życiem, przystępując do wykonywania swych zadań".
Związki zawodowe działające w KRUS wnoszą o wypłatę w trybie pilnym zagwarantowanych w ustawie budżetowej uposażeń i nagród.
Stanowisko KRUS w tej sprawie:
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trwa w sporze ze związkami zawodowymi - informuje Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Dotyczy on podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 23.11.2018r. ( Dz. U. z 2018 poz 2288 z późn. zm.) podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej z wyrównaniem od dnia 01 stycznia danego roku. W bieżącym roku datą obowiązującą jest 30 czerwca, o czym Związki Zawodowe zostały poinformowane.
