Pracownicy Polregio dostaną podwyżki. Zapowiadany na 16 maja strajk nie odbędzie się

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Prezes Polregio: -  Od początku negocjacji zestroną społeczną, byłem przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje, więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze.
Prezes Polregio: - Od początku negocjacji zestroną społeczną, byłem przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje, więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze. Tomasz Hołod
Udostępnij:
13 maja w późnych godzinach wieczornych, w siedzibie Polregio, zostało podpisane porozumienie między związkami zawodowymi, a zarządem firmy, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników.

Jak informuje Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy Polregio, porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

700 zł podwyżki dla pracowników Polregio w dwóch ratach

- Zgodnie z treścią porozumienia, wszyscy pracownicy wynagradzani według Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, obowiązującego w spółce, otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 - wyjaśnia Baldys.

Tym samym, zgodnie z deklaracją związków zawodowych strajk generalny, zapowiedziany na 16 maja, nie odbędzie się.

Porozumienie przewiduje jednak, że w sytuacji, gdy urzędy marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki.

Spór zbiorowy w Polregio zawieszony

- Od początku negocjacji zestroną społeczną, byłem przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje, więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom trwającego wiele miesięcy procesu negocjacji, przedstawicielom urzędów marszałkowskich, a zwłaszcza prezesowi Pawłowi Borysowi i ministrowi Andrzejowi Bittelowi za pomoc w osiągnięciu porozumienia - mówi prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk.

Spełnienie warunku wypłaty 400 zł podwyżki zawiesza spór zbiorowy w Polregio do 10 lutego przyszłego roku. Z kolei podwyżka wynagrodzeń w wysokości 300 zł od 1 stycznia 2023 roku będzie przedmiotem aneksów do umów PSC uzgadnianych z urzędami marszałkowskimi. W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku.

Pociągi na Kujawach i Pomorzu pojadą normalnie

- Rozmowy trwały bardzo długo, a podpisane w ich efekcie porozumienie powoduje, że odwołujemy strajk generalny - komentuje dla „Pomorskiej” - Leszek Miętek, szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce (na stronie związku można znaleźć pełną treść tego porozumienia).

- 16 maja pociągi Polregio na Kujawach i Pomorzu pojadą normalnie - mówi nam też Grzegorz Młotkowski, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Maszynistów w Toruniu (związkowi podlega nasz cały region).

- 13 maja na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko - mazurskim, a w przypadku dwóch to zgoda częściowa - dodaje rzecznik Polregio.

Piotr Całbecki, marszałek województwa, powiedział w „Rozmowie Dnia” TVP 3, że liczy na to, iż zaplanowany na 16 maja strajk generalny nie odbędzie się: - Pytanie o zgodę marszałków województw na sfinansowanie żądań pracowników, to pytanie o to, czy znajdą się dodatkowe pieniądze w budżetach województw, aby te oczekiwania zaspokoić. Nie widzę tutaj żadnego pola negocjacji, ale raczej żądanie do marszałków, aby zwiększyć kwotę na realizację przewozów. Musimy pogodzić się z takimi oczekiwaniami, ponieważ nie mamy innego wyjścia. Jednak zwracamy się do strony rządowej, większościowego udziałowca Polregio, o zaangażowanie finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie