Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracy przed świętami 2020 przybywa. M.in. w logistyce, magazynach i handlu

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
- Powtórne otwarcie galerii handlowych 28 listopada oznacza zwiększenie zapotrzebowania na sprzedawców, kasjerów, pracowników porządkowych, ochroniarzy, sprzątaczek, osób wykładających towar i zajmujących się inwentaryzacją. Na liście rekrutowanych są też pakujący prezenty, brakuje natomiast ofert dla promotorów marek, hostess, animatorów zabaw i wydarzeń mikołajkowych - podaje Work Service.
- Powtórne otwarcie galerii handlowych 28 listopada oznacza zwiększenie zapotrzebowania na sprzedawców, kasjerów, pracowników porządkowych, ochroniarzy, sprzątaczek, osób wykładających towar i zajmujących się inwentaryzacją. Na liście rekrutowanych są też pakujący prezenty, brakuje natomiast ofert dla promotorów marek, hostess, animatorów zabaw i wydarzeń mikołajkowych - podaje Work Service. Aneta Zurek / Polska Press
Częściowo zniesiono obostrzenia związane z pandemią, dodatkowo przed świętami rośnie popyt. Skutek? Rośnie liczba ofert pracy tymczasowej m.in. w produkcji, handlu i logistyce. Do zatrudnienia pracowników wracają też sieci handlowe i hurtownie. Nadal wstrzymuje rekrutacje branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

- Aktywnych ofert pracy w kategorii "logistyka i zakupy" jest w tym momencie (3. tydzień listopada) o 15 procent więcej niż w ubiegłym miesiącu, i aż o 60 proc. więcej, niż jeszcze w czerwcu tego roku, tendencja nadal jest wzrostowa. Na ten moment w całej Polsce aktywnych jest około 1500 ofert – podaje Paulina Rezmer z OLX. - Na kurierów i kierowców czeka ponad 20 tys. ofert.

- Tendencja wzrostowa utrzymywała się od kwietnia do września 2020, teraz jest stabilna. W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy ok. 5 proc. więcej ogłoszeń w tej kategorii (kategoria OLX Praca/Kurierzy i kierowcy). Od kwietnia rośnie także systematycznie zapotrzebowanie na magazynierów. W tej chwili czeka na nich ok. 10 tys. ofert zatrudnienia. To o 11 proc. więcej, niż w listopadzie w poprzednim roku. Ofert dla wykładaczy towaru i pracowników inwentaryzacji jest natomiast ok. 30 proc. mniej w stosunku do okresu październik-listopad ubiegłego roku - dodaje Paulina Rezmer.

Zobacz też wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety - czym się różnią?

W dodatkowym wymiarze, a więc oznaczonych jako praca dorywcza w serwisie OLX najwięcej jest w tym momencie ofert dla kurierów i kierowców oraz kasjerów i ekspedientów.

A ile ofert jest w województwie kujawsko-pomorskim? - Na stanowiska: kurier/kierowca - 390 ofert, magazynier – 130, produkcja – 615, logistyka i zakupy - zaledwie 25 ogłoszeń – podaje Paulina Rezmer.

- Od kwietnia ofert pracy ogólnie jest o około 40 proc. mniej – mówi Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Potwierdziłbym, jeśli chodzi o magazynierów, ofert dla nich jest więcej, pojawiają się częściej. A jeśli chodzi o kierowców liczba ich nie wzrosła, ale też nie spadła.

W logistyce, sprzedaży internetowej, produkcji ofert pracy przybywa

- Tegoroczny okres przedświąteczny w Polsce przynosi duże zmiany w zatrudnieniu do prac tymczasowych. Jest odzwierciedleniem zmienności sytuacji i dużej niepewności. Podczas gdy w niektórych branżach, np. w logistyce, sprzedaży internetowej czy produkcji widać wręcz wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, w innych sektorach możliwości znalezienia zajęcia są minimalne, by nie powiedzieć zerowe. Wynika to z obostrzeń związanych z pandemią – komentuje Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service (WS).

Przeczytaj też...

Jak wynika z danych WS, na przestrzeni ostatnich tygodni wrosło – wręcz o ponad 10 proc. W porównaniu z rokiem ubiegłym - zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w produkcji, dostawie i sprzedaży produktów spożywczych. Zwiększyła się również produkcja kosmetyków, słodyczy, alkoholi i ten trend się utrzymuje. Nadal pracę mogą znaleźć operatorzy maszyn, operatorzy wózków widłowych, komisjonerzy.

Do zwiększenia liczby pracowników wróciła branża handlowa – sklepy stacjonarne, przede wszystkim spożywcze, hurtownie, centra handlowe w całym kraju.

Powtórne otwarcie galerii handlowych 28 listopada oznacza zwiększenie zapotrzebowania na sprzedawców, kasjerów, pracowników porządkowych, ochroniarzy, sprzątaczek, osób wykładających towar i zajmujących się inwentaryzacją. Na liście rekrutowanych są też pakujący prezenty, brakuje natomiast ofert dla promotorów marek, hostess, animatorów zabaw i wydarzeń mikołajkowych - podaje Work Service.

Czytaj też...

10 proc. wzrost zatrudnienia w porównaniu z ub.r. odnotowuje branża logistyczna obsługująca centra handlowe, firmy odzieżowe czy branżę spożywczą – to centra logistyczne i spedycyjne, operatorzy logistyczni, magazyny, firmy kurierskie i przewozowe. Poszukiwani są pakowacze, magazynierzy, operatorzy wózków widłowych, kierowcy, kurierzy, spedytorzy.

- Mamy też propozycje pracy w domu, m.in. dla osób, które zostały z dziećmi w wieku szkolnym. To np. oferty prowadzenia sklepu internetowego czy copywritingu - dodaje Szmitkowska.

Ofert nie ma w gastronomii, hotelarstwie, salonach kosmetycznych, fryzjerskich i SPA

Z powodu obostrzeń nie będą organizowane spotkania świąteczne w firmach czy restauracjach, co za tym idzie nie są prowadzone jak w latach ubiegłych rekrutacje w firmach obsługujących tego rodzaju wydarzenia. Pracownicy gastronomii często aplikują na oferty innych branż. W usługach - salonach kosmetycznych, fryzjerskich, SPA - nie oczekuje się wzrostu z uwagi na pandemię. To także różnica w stosunku do lat poprzednich.

Przeczytaj również...

- Branża hotelarska i restauracyjna cały czas w napięciu czeka na rozwój sytuacji i decyzje dotyczące skali zniesienia obostrzeń, możliwości wyjazdów na święta czy ferie. Jeżeli lokale gastronomiczne, hotele i pensjonaty zostaną otwarte choć w części, zapotrzebowanie na pracowników natychmiast wzrośnie – uważa wiceprezes Work Service.

Oszustwo na pracodawcę. Nigdy nikomu nie podawaj danych do konta bankowego

Jeśli planujecie Państwo aplikować w najbliższym czasie, bądźcie ostrożni - przestrzega Rzecznik Finansowy. Oszuści wykorzystują metodę na "pracodawcę". W ten sposób blisko 40 tys. zł stracił m.in. pan Michał (imię zmienione). Mężczyzna zmamiony obietnicą zatrudnienia w charakterze zawodowego kierowcy, udostępnił „przyszłemu pracodawcy” dane logowania do mobilnego kanału dostępu do własnego konta bankowego. A przyszły pracodawca okazał się być wyrafinowanym przestępcą. Teraz szuka go policja w całym kraju.

- Przestępcy nie ograniczają się już do wyłudzania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym klienta - przestrzega dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy. - Coraz częściej wykorzystują wyłudzone dane do zaciągania kredytów i pożyczek w imieniu osób pokrzywdzonych.

Rzecznik Finansowy podkreśla: - Niezależnie od okoliczności należy bezwzględnie chronić dostępu do bankowości internetowej przed niepowołaną ingerencją osób trzecich. Pod żadnym pozorem nie należy nikomu ujawniać haseł do bankowości internetowej. Brak środków na rachunku nie zabezpiecza nas przed przestępstwem, bowiem przestępcy mogą zaciągać na naszą szkodę zobowiązania, często na bardzo wysokie kwoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska