Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd dla firm. Zwiększysz pobór mocy? Możesz mieć kłopot

tik
Odbiorcy domowi nie określają prognozowanego zużycia ani potrzebnej im mocy
Odbiorcy domowi nie określają prognozowanego zużycia ani potrzebnej im mocy sxc
Przedsiębiorco, bierzesz więcej prądu niż masz w umowie? Będzie dodatkowa opłata.

- Kupiłam lepszą większą maszynę – mówi pani Anna spod Torunia, właścicielka malutkiej firmy. - Potrzebowałam stąd zwiększenia mocy. Podpisałam nową umowę z firmą energetyczną. Mam w niej podany maksymalny miesięczny pobór siedem tysięcy kilowatów. W zeszłym miesiącu zużyłam około 1900 kilowatów. Dostałam rachunek, a w nim kara dwa tysiące złotych! Dzwoniłam do dostawcy energii i okazało się, że mam zainstalowane urządzenie Cmax. Co 15 minut bada ono pobór i okazuje się, że zdarza się, że maszyna pobiera przez chwilę więcej prądu. A mimo to na koniec miesiąca nie przekracza miesięcznego poboru. To wystarczyło, by nałożyć mi karę.

- Rzeczywiście, takie urządzenia mają za zadanie monitorować ponadumowny pobór mocy u odbiorców – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. - Kwota dwóch tysięcy złotych, o których Czytelniczka pisze jak o "karze", to opłata wynikająca z umowy za przekroczenie mocy umownej, jaką klientka sama deklarowała w umowie z przedsiębiorstwem.

- Słyszałam o czymś takim, jak Cmax, ale podpisując umowę i gdy instalowano mi licznik dopytywałam, czy będzie takie urządzenie – twierdzi Czytelniczka. - Pracownicy firmy mówili, że nie.

- Przedsiębiorstwo nie musi posiadać zgody klienta na instalację takiego urządzenia jako, że - jak stanowi prawo - układy pomiarowe są własnością dystrybutora – dodaje Głośniewska.

Czytelniczka była też w oddziale spółki energetycznej, dowiedzieć się, co może zrobić. - Powiedziano mi, że postarają się tym razem część kary umorzyć, ale powinnam nauczyć się pracować na nowych urządzeniach – mówi pani Magdalena. - Nie po to zmieniałam urządzenia, by teraz mieć gorszą wydajność niż za starych maszyn. Obecnie opłaty przesyłowe wynoszą około tysiąc złotych, plus miesięczne zużycie prądu - 600 złotych, to i tak już dużo. Nie mówiąc o karze.

- Czytelniczka zwiększyła przewidywany miesięczny pobór energii (do siedmiu tysięcy kW). Powinna przede wszystkim zwiększyć moc umowną tak, aby jej nie przekraczać i nie płacić opłat dodatkowych - doradza rzeczniczka URE. - Proponuję, więc zmianę umowy z przedsiębiorstwem i zwiększenie deklarowanej mocy umownej.

Czy takie urządzenia są zakładane też w gospodarstwach domowych? - Nie ma takiej potrzeby, ponieważ odbiorcy domowi nie określają prognozowanego zużycia ani potrzebnej im mocy – tłumaczy Głośniewska.

Przedsiębiorco, miałeś podobny problem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska